Navrhované škrty v mierových misiách sú zahrnuté v odpovedi Úradu pre riadenie a rozpočet (OMB) na žiadosti ministerstva zahraničných vecí o financovanie na nadchádzajúci fiškálny rok, ktorý sa začína 1. októbra. Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje znížiť rozpočet ministerstva zahraničných vecí v budúcom roku o polovicu. Rozpočet však musí odsúhlasiť Kongres.
USA sú najväčším prispievateľom do OSN. Do základného rozpočtu prispievajú 3,7 miliardy dolárov, teda asi 22 percent, a na mierové misie poskytujú 5,7 miliardy dolárov, čo predstavuje 27 percent ich celkového rozpočtu. Tieto platby sú povinné.
Z rozpočtu OSN na mierové misie sa financuje deväť misií v Mali, Libanone, Konžskej demokratickej republike, Južnom Sudáne, Západnej Sahare, na Cypre, v Kosove, v oblasti medzi Sýriou a Izraelom okupovanými Golanskými výšinami a v Abyei, administratívnej oblasti, ktorú spoločne spravujú Južný Sudán a Sudán.
Hovorca OSN Stéphane Dujarric v utorok odmietol komentovať „to, čo sa zdá byť uniknutým memorandom, ktoré je súčasťou internej diskusie v rámci americkej vlády“.
USA dlhujú takmer 1,5 miliardy dolárov na bežný rozpočet OSN a takmer 1,2 miliardy dolárov na rozpočet mierových misií. Členský štát môže meškať s platbami až dva roky a potom mu hrozí strata hlasovacích práv v 193-člennom Valnom zhromaždení, upozorňuje Reuters.
Zdroj feed teraz.sk