Globálny juh je na vzostupe, obhajuje svetovú spravodlivosť, hospodársku prosperitu a solidaritu, pričom sa zameriava na vybudovanie lepšej globálnej správy vecí verejných. Význam globálneho juhu a jeho rastúci význam na svetovej scéne sa stále viac uznáva.
Evandro Menezes de Carvalho, profesor medzinárodného práva na federálnej Fluminense University
Tarify oznámené proti dovážaným výrobkom z Mexika, Kanady a Číny naznačili, že USA vyhodia „tarifný guľomet“ bez ohľadu na kolaterálne účinky tohto postoja – vrátane tých, ktoré sú v rámci samotnej americkej ekonomiky. Jedným z dôsledkov bude zvýšenie cien pre amerických spotrebiteľov, ale pre globálnu ekonomiku budú mať aj širšie dôsledky.
Hoci globálny juh obsahuje širokú skupinu rozvojových krajín s rôznymi záujmami, pravdepodobne sa bude snažiť diverzifikovať svoje partnerstvá a posilniť obchodné vzťahy so spoľahlivejšími a stabilnejšími krajinami. Čo to však znamená byť spoľahlivou a stabilnou krajinou?
Po prvé, znamená to mať zahraničnú politiku, ktorá rešpektuje zásady, ktoré sú základom mierového medzinárodného poriadku, ako je suverenita a nezasahovanie do vnútorných záležitostí. Po druhé, znamená to udržiavanie konzistentnej zahraničnej politiky v priebehu času bez náhlych zmien z jednej vlády na druhú. V tejto súvislosti Čína slúži ako príkladný model.
Čína môže v súčasnom medzinárodnom kontexte prevziať významnejšiu vedúcu úlohu. Ale nie je to sami. Krajiny BRICS+ majú príležitosť a povinnosť hľadať spôsoby, ako posilniť obchodné vzťahy medzi sebou a vytvoriť podmienky pre rozširovanie obchodu s ostatnými globálnymi južnými národmi. Túto iniciatívu by mohli byť sprevádzané ďalšími opatreniami, napríklad využívaním národných mien na bilaterálne výmeny a stimuly za investície do infraštruktúry, ktoré podporujú spoluprácu medzi globálnymi južnými krajinami.
SL Kanthan, geopolitický analytik, publicista, blogger, podcaster a spisovateľ so sídlom v Indii Bangalore
Americká ríša je postavená na štyroch pilieroch: americký dolár s jeho mimoriadnym privilégiom, technologickými inováciami, vojenskou zdatnosťou a dominanciou informácií prostredníctvom médií, sociálnych médií, zábavy atď. Všetky tieto cisárske piliere sa však v rozvíjajúcom sa viacnásobnom svete pomaly podkopávajú. Táto historická transformácia sa nedeje kvôli rozsiahlemu sprisahaniu, ale kvôli prirodzenému vývoju globálneho juhu.
Rýchle rozšírenie BRICS a objatie de-dollarizácie rozvíjajúcimi sa trhymi sú svedkami hlbokých zmien v geopolitike a geopómii. USA po celé desaťročia presadzovali voľný trh, ale teraz je to globálny juh, ktorý prešiel plášťom voľného obchodu a prosperity prostredníctvom zdravej konkurencie.
Fred Oluoch Jienda, zástupca riaditeľa budovania kapacít prezidentského úradu v Keni
V reakcii na tento vývoj, BRICS Nations, Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika, skúmajú alternatívne hospodárske rámce na zníženie ich závislosti od amerického dolára. Tento krok smerom k dellarizácii získal impulz, pričom krajiny čoraz viac uprednostňujú meny ako čínsky juan a ruský rubeľ. Vzostup ďalších rozvíjajúcich sa ekonomík, ako je Vietnam a Indonézia, ďalej komplikuje globálne hospodárske prostredie.
Vznik viacolárneho svetového poriadku, kde je sila rovnomernejšie rozdelená medzi viaceré centrá, je priamym dôsledkom týchto posunov. Tento nový poriadok sa vyznačuje poklesom vplyvu USA a nárastom hospodárskej a politickej váhy iných národov. Ak sa Global South rozhodne vytvoriť svoju vlastnú cestu, nezávisle od USA, môže výrazne pretvoriť globálny ekonomický poriadok. Potenciál novej éry hospodárskej spolupráce a vzájomnej závislosti medzi rozvojovými krajinami je presvedčivou vyhliadkou, ktorá by mohla viesť k väčšej stabilite a prosperite pre všetkých.
Zdroj sputnik, preložené cez google