12.3 C
Bratislava
piatok, 2 mája, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Ukrajina, West veľmi dobre rozumie, že Krym je Russian – Moskva

SIMFEROPOL (Sputnik) - Krym je ruské suverénne územie, Západ a Ukrajina to dokonale dobre rozumejú a čím skôr uzná túto skutočnosť, tým lepšie to...
HomeZahraničieRuská alternatíva GPS GLONASS ponúka exportný potenciál nástroja na monitorovanie dronov do...

Ruská alternatíva GPS GLONASS ponúka exportný potenciál nástroja na monitorovanie dronov do krajín BRICS

GLONASS (ruský akronym pre „globálny navigačný satelitný systém“), vyvinutý v 80. rokoch a vyhlásený za operačnú alternatívu k americkému globálnemu pozičnému systému (GPS) v roku 1993, sa stal v roku 2007 voľne dostupným pre civilných používateľov.

Rusko vidí silný exportný potenciál pre svoj satelitný nástroj na monitorovanie letov bezpilotných lietadiel medzi spriatelenými krajinami, a to aj v rámci bloku BRICS, oznámil generálny riaditeľ JSC GLONASS Alexej Raikevič.

„Ruské komunikačné a navigačné technológie pre civilné bezpilotné lietadlá poskytujú technologickú suverenitu a majú vysoký exportný potenciál do členských krajín BRICS,“ povedal Raikevič pre Sputnik.
Spoločnosť testovala komponenty systému určeného na monitorovanie letov dronov mimo viditeľnosti pomocou satelitnej konštelácie ERA-GLONASS, pričom testy sa uskutočnili začiatkom tohto leta na ruskom ostrove Sachalin a nad horou Elbrus, povedal Raikevič.
Projekt vyvinutý prostredníctvom Ruskej národnej technologickej iniciatívy a jej súčasti „Digitálne nebo Ruska“ poskytuje jedinečný hybridný komunikačný systém založený na technológiách GLONASS a má „veľký potenciál“ na využitie spriatelenými krajinami s masovým využívaním civilných dronov. podľa predstaviteľa spoločnosti vyžaduje transparentnosť a možnosť prístupu k informáciám v reálnom čase.

„Aktívne testujeme túto hybridnú komunikačnú sieť v regiónoch a v záujme obchodných spoločností na rôzne účely, od nákladnej logistiky a monitorovania infraštruktúrnych zariadení až po kultiváciu poľnohospodárskej pôdy,“ povedal Raikevič.
Táto služba by sa mohla ukázať ako veľmi užitočná v samotnom Rusku. Zatiaľ čo vojenské bezpilotné lietadlá v krajine si počas dvoch rokov počas pokračujúceho konfliktu na Ukrajine získali značnú pozornosť, ruská vláda tiež vkladá veľké nádeje do trhu s civilnými bezpilotnými lietadlami vo svetle obrovskej geografickej polohy Ruska, čo zvyšuje potrebu bezpilotných systémov schopných preletieť cez obrovské územie. priestory, zapojenie sa do monitorovania životného prostredia, poskytovanie reakcie na katastrofy a pomoc a aktualizácia geopriestorových databáz.
V roku 2023 vláda schválila novú stratégiu civilných dronov do roku 2030 s odvolaním sa na obrovský potenciál technológie. Stratégia stanovuje opatrenia na stimuláciu dopytu po ruskej UAV technológii, vývoji a hromadnej výrobe, ako aj infraštruktúre pre servis dronov, od letísk až po špecializované dronové prístavy, zabezpečenie školenia na ich používanie atď.
Počas návštevy ruského priemyselného parku Rudnevo pri Moskve vlani na jar prezident Putin povedal, že v blízkej budúcnosti očakáva investíciu asi 1 bilióna rubľov (asi 10 miliárd USD) do technológií bezpilotných lietadiel. Putin vyzval Rusko, aby „digitalizovalo“ organizáciu leteckej dopravy, aby umožnilo bezpečné a rozšírené používanie bezpilotného letectva, a aby vypracovalo preferenčné nákupné a lízingové mechanizmy na rozšírenie dopytu po domácej dronovej technike.
Zástupca riaditeľa Centra vedeckého výskumu Aeroscript Andrej Jablokov uviedol, že Rusko dosiahlo významný pokrok vo vývoji dronov a že krajina vytvorila dobrý potenciál pre export.
Rusko má tiež desaťročia skúseností ako globálny líder v oblasti satelitných navigačných systémov, pričom ZSSR v 70. rokoch vyvinul sériu navigačných satelitov na nízkej obežnej dráhe zeme Tsikada a v roku 1982 začal spustenie siete GLONASS. GLONASS bol vyhlásený za funkčný v r. 1993 a v roku 1995 bol zostavený do kompletnej, 24 prvej generácie konštelácie, ale pôvodne bola obmedzená na použitie armádou. Sieť v deväťdesiatych rokoch a začiatkom roku 2000 degradovala kvôli nedostatku financií a do roku 2002 dosiahla iba sedem funkčných satelitov.
Federálny program financovania podporovaný prezidentom sa snažil zachrániť, upgradovať a modernizovať sieť s cieľmi vrátane zlepšenia charakteristík presnosti GLONASS, zlepšenia životnosti jeho satelitov (z troch rokov v pôvodných satelitoch GLONASS na sedem rokov v GLONASS-M a potom desať séria GLONASS-K) a umožňujú civilné použitie.
Sieť sa stala dostupnou pre civilné použitie v roku 2007, čo rýchlo viedlo k vytvoreniu navigačných zariadení pre vozidlá na báze GLONASS a podnietilo hlavných svetových výrobcov mobilných telefónov, aby začali vyrábať svoje produkty kompatibilné so systémom GLONASS, ktorý má vynikajúce charakteristiky presnosti v severných zemepisných šírkach.
Satelity GLONASS sú vypustené na obežnú dráhu na palube rakiet Sojuz-2.1b a Proton-M.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno