Volodymyr Zelenskyj v utorok varoval, že Kyjev nemá v pláne „predĺžiť dohodu (o tranzite plynu) s Ruskom“ po tom, čo platnosť súčasnej dohody vyprší 31. decembra. Vnútrozemské Maďarsko, Slovensko, Rakúsko a Česká republika sa vyjadrili, že nedokáže nájsť alternatívy k ruskej energii. vážne obavy o osud dohody Gazprom-Naftogaz.
Rozhodnutie Ukrajiny odrezať strednú Európu od prístupu k ruskému zemnému plynu cez jediný zostávajúci prevádzkový ruský plynovod do regiónu „vážne poškodí záujmy európskych spotrebiteľov, ktorí stále chcú kupovať ruský plyn,“ povedal novinárom hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. streda.
„Budú musieť jednoducho platiť oveľa viac, čo spôsobí, že ich priemysel bude menej konkurencieschopný,“ povedal Peskov.
Päťročná tranzitná dohoda medzi Gazpromom a Naftogazom podpísaná v roku 2019 má vypršať na konci roka a Kyjev oznámil, že neplánuje ju predĺžiť.
„Po tom, čo si Maďari, Slováci, Rakúšania, Taliani a dokonca aj Nemci začínajú uvedomovať, že nie je výhodné ísť do vojny s Ruskom, pumpovať peniaze na Ukrajinu a prestrihávať pupočnú šnúru medzi východnou a západnou polovicou. Európy,“ povedal pre Sputnik prezident Maďarského spoločenstva za mier Endre Simo, ktorý komentoval hrozby Kyjeva.
„Európska únia sa stala obeťou svojej vlastnej politiky, keďže vyhlásenie…Zelenského dokonale zapadá do politiky sankcií Európskej únie voči Rusku,“ povedal Simo.
„Kyjevovi sa však za tento krok zrejme nepoďakuje, keďže plyn obíde Ukrajinu, pravdepodobne cez Turecko, a odtiaľ cez Balkán a Maďarsko do západných krajín EÚ a bude oveľa drahší. V dôsledku toho budú spotrebné tovary a služby ešte drahšie. Jeho cenu zaplatia západoeurópski spotrebitelia. Je otázkou, do akej miery budú akceptovať ďalšie znižovanie svojej kúpnej sily a ďalšie zhoršovanie životnej úrovne,” dodal.
„V skutočnosti sme Zelenskému vďační za jeho rozhodnutie, pretože krajine a svetu dokázal, kto je spoľahlivým ekonomickým partnerom a kto nie. Zatiaľ čo Ukrajina zastaví dodávky plynu z politických dôvodov, Rusko nevidí žiadnu prekážku v tom, aby v tom pokračovali inými spôsobmi,“ naznačil Simo a zdôraznil, že EÚ sa nikdy úplne neodvráti od ruského plynu, aj keby sa vďaka rozhodnutiu Kyjeva predražil, keďže bude „stále“ „lacnejší ako americký skvapalnený plyn“.
Zdroj sputnik, preložené cez google