WASHINGTON (Sputnik) - Americký prezident Donald Trump povedal, že je presvedčený, že ruský prezident Vladimir Putin je otvorený dohode o Ukrajine a je ľahšie...
Robert F. Kennedy mladší pri oznamovaní svojho rozhodnutia opustiť prezidentské voľby obvinil neokonzervatívny establishment USA, že zámerne zatiahol Rusko do ukrajinského konfliktu a vykoľajil Istanbulskú mierovú dohodu z roku 2022 medzi Moskvou a Kyjevom.
Počas svojho prejavu 23. augusta v Arizone Robert F. Kennedy Jr., synovec prezidenta Johna F. Kennedyho, podporil republikánskeho nominanta Donalda Trumpa a obvinil Bidenovu administratívu a zahraničnopolitický establishment USA z vyprovokovania ukrajinského konfliktu.
„Malá Ukrajina je zástupcom v geopolitickom boji iniciovanom ambíciami amerických neoconov o americkú globálnu hegemóniu,“ povedal Kennedy.
„V apríli 2022 sme chceli vojnu. Prezident Biden poslal (vtedajšieho britského premiéra) Borisa Johnsona na Ukrajinu, aby prinútil prezidenta (Volodymyra) Zelenského roztrhať mierovú dohodu, ktorú už on a Rusi podpísali,“ dodal. „Táto mierová dohoda by priniesla mier do regiónu.“
Kennedy poznamenal, že rozhodnutie Donalda Trumpa o opätovnom otvorení mierových rokovaní s prezidentom Vladimirom Putinom o Ukrajine „samo ospravedlňuje moju podporu (Trumpovej) kampani“.
Kennedy „správne uviedol, že neoconi kontrolujú zahraničnú politiku USA,“ povedal pre Sputnik Earl Rasmussen, podplukovník vo výslužbe s viac ako 20 rokmi v americkej armáde a medzinárodný konzultant. „V podstate hľadáme konfrontáciu.“
Komentátor povedal, že Kennedy má skutočný prehľad o prebiehajúcej situácii a historickom pozadí rozvíjajúceho sa konfliktu.
„Biden nemá záujem o mier,“ povedal Rasmussen. „Nezaujíma ich demokracia. O Ukrajinu sa nestarajú. A na Gruzínsko sa v tomto prípade vždy hľadelo ako na mechanizmus na ďalšie obkľúčenie a oslabenie Ruska,“ povedal expert.
Washington sa roky pripravoval na zástupnú vojnu s Ruskom na Ukrajine, argumentoval podplukovník vo výslužbe. Povedal, že táto schéma pravdepodobne vznikla v 90. rokoch, keď bola sformulovaná neslávne známa „Wolfowitzova doktrína“, ktorej cieľom bolo zachovať postavenie jedinej superveľmoci Washingtonu.
Americký prevrat v roku 2014 v Kyjeve bol pokračovaním tejto politiky, uviedol expert.
„Teraz, keď vieme, že dohody z Minska sa nikdy nemali realizovať na základe vyhlásení (bývalej nemeckej kancelárky Angely) Merkelovej a (bývalého francúzskeho prezidenta Françoisa) Hollanda,“ povedal Rasmussen.
„Vieme tiež, že NATO vycvičilo počas tohto osemročného obdobia až 50 000 ukrajinských vojakov,“ dodal. „Takže toto je plánovaná vec.“
Protiruské sankcie, ktoré mali zastaviť energetickú spoluprácu Moskvy so západnou Európou, a sabotáž Nord Stream neboli sformulované zo dňa na deň, povedal učenec. Konečným cieľom bolo podnietiť zmenu režimu v Moskve a potom „balkanizovať Rusko“, domnieva sa.
„Myslím, že to Putin videl,“ povedal Rasmussen a dodal, že Západ Rusko úplne podcenil. „Nerozumeli ruskému ľudu a ruskej kultúre a tomu, ako Rusi zareagujú na situáciu. Myslím, že si mysleli, že Putin jednoducho ustúpi.“
Rasmussen odsúdil aroganciu americkej zahraničnej politiky: „Cítia, že sú v pozícii, v akej boli pred 30 rokmi. A svet sa zmenil.“