10.3 C
Bratislava
sobota, 26 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt
HomeNezaradenéSimulácia gravitácie, izolácie a beztiaže: študenti Ruskej akadémie vied

Simulácia gravitácie, izolácie a beztiaže: študenti Ruskej akadémie vied

Inštitút biomedicínskych problémov (IMBP) pri Ruskej akadémii vied (RAS) usporiadal 14. augusta informatívne turné pre ruských študentov, v ktorom hovorili o výskume izolácie, vplyve stavu beztiaže na ľudské telo a umelej gravitácii.

Vedci z IMBP rozpracovali zložitosti vesmírnej medicíny, ktorá na rozdiel od klinickej medicíny študuje zdravé telo a jeho reakcie na extrémne faktory. Prehliadku organizovala spoločnosť „Vedecké Rusko“ portál v rámci „Veda a univerzity“ národný projekt.

Celoročná izolácia

Prehliadka podrobne opísala izolačný experiment SIRIUS-23, ktorý bol spustený vlani v novembri. V rámci experimentu šesť účastníkov simuluje ročnú lunárnu misiu v pozemnom zariadení. Výskum sa snaží dozvedieť o vplyve dlhej izolácie na správanie ľudí.
„Vesmírna loď je umelé prostredie s malou posádkou. K úspechu misie prispievajú aj psychologické faktory. Vzhľadom na to, že akýkoľvek let do vesmíru je nákladná činnosť, je potrebné počítať so všetkými rizikami. Izolačné experimenty sú zamerané na štúdium práve týchto rizík, povedala Victoria Kirichenko, chirurg a mladší výskumník na oddelení operačného riadenia zdravotníckeho zásobovania vesmírnych letov, účastník projektu SIRIUS-21.

„Študujeme nové psychologické techniky, napríklad relaxačné techniky, a to aj pomocou systémov virtuálnej reality (VR),“ dodala.

Simulácia beztiaže

Stánok „Dry Immersion“ na IMBP je modelom beztiaže. Človek je ponorený do vodného kúpeľa potiahnutého špeciálnou fóliou, čím vzniká nenosný priestor. Telo začne reagovať na také prostredie, ako keby bolo vo vesmíre. Vedci potom skúmajú, ako sa tomu telo prispôsobuje, ako by mala prebiehať správna rehabilitácia a ako psychika reaguje na nové prostredie.
Pokiaľ ide o praktickú aplikáciu výsledkov, suché ponorné kúpele sa využívajú v kozmeteológii ako relaxačný prvok alebo pri rehabilitácii detí s detskou mozgovou obrnou.

IMBP vykonáva podobné štúdie od 70. rokov 20. storočia a vedci dodnes nachádzajú nové údaje.

Umelá gravitácia

Odstreďovanie s krátkym polomerom (SRC) je ďalším sľubným experimentom na IMBP, ktorý umožňuje vedcom vytvárať umelú gravitáciu v podmienkach vesmírneho letu.
Takéto centrifúgy sa používajú v Centre výcviku kozmonautov, aby zoznámili kozmonautov s preťažením a naučili ich ovládať vesmírnu loď pri podobných preťaženiach.
Ďalším cieľom reprodukovania gravitačnej sily je zavedenie iného druhu fyzickej aktivity pre kozmonautov spolu s pravidelným tréningom.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno