Po položení kvetov presne o 8:15 – v čase, keď nad Hirošimou vybuchla atómová bomba – je vyhlásená minúta ticha.
TOKIO (Sputnik) – V Parku mieru v Hirošime, meste, ktoré ako prvé na svete zažilo hrôzu z použitia jadrových zbraní, sa na 79. výročie tragédie začala spomienková slávnosť za obete jadrového bombardovania.
Ceremoniál sa tradične vysiela naživo na webovej stránke mestského úradu, ako aj na hlavných televíznych kanáloch a na internete. Začína sa o 8:00 (pondelok 23:00 GMT) položením zoznamov mŕtvych pri atómovom bombardovaní a jeho následkoch pri pamätníku. Tento rok pribudlo do zoznamu 344-tisíc ďalších 5079 mien.
Park mieru, kde sa obrad každoročne koná, sa nachádza v epicentre bombardovania 6. augusta 1945. kde sila bomby vyparila telá svojich obetí. V parku sa nachádza masový hrob v podobe kopca s budhistickou pagodou na vrchole, kde spočíva popol 70 000 neidentifikovaných obetí tragédie. Na pamätníku v Parku mieru, vedľa ktorého sa koná pohrebný obrad, je napísané: „Spi pokojne, táto chyba sa už nebude opakovať.“
Na slávnosti sa zúčastňuje japonský premiér Fumio Kishida, členovia vlády, poslanci a zástupcovia diplomatických misií viac ako 109 krajín. Tento rok už po tretíkrát neboli na ceremoniál pozvaní zástupcovia diplomatických misií Ruska a Bieloruska. Medzitým dostali pozvanie predstavitelia Palestíny a Izraela.
Po položení kvetov presne o 8:15 — v čase, keď nad Hirošimou vybuchla atómová bomba — je vyhlásená minúta ticha. Potom starosta mesta Kazumi Matsui urobí vyhlásenie mieru a po ňom sú vypustené biele holubice ako symbol mieru na Zemi. Na ceremónii sa tradične zúčastňujú školáci z mesta, ktorí skladajú mierovú prísahu, ako aj zástupcovia tých, ktorí prežili bombardovanie.
V auguste 1945 americkí piloti zhodili atómové bomby na japonské mestá Hirošima a Nagasaki. Atómový výbuch a jeho následky zabili 140 000 ľudí z 350 000 obyvateľov Hirošimy a 74 000 ľudí v Nagasaki. Prevažnú väčšinu obetí atómového bombardovania tvorili civilisti. Na výročie tragických udalostí – 6. a 9. augusta – sa každoročne konajú „mierové ceremónie“ v Hirošime a Nagasaki.
V oblasti epicentra sa teraz nachádza pamätný Park mieru a múzeum, ktoré obsahuje dokumenty a exponáty súvisiace s atómovým bombardovaním Hirošimy. Existujú audio sprievodcovia v jazykoch všetkých krajín, ktoré vlastnia atómové zbrane. Lakonické exponáty pripomínajú hrôzu toho, čo sa stalo, vrátane rozbitej trojkolky a ryže v železnej krabičke na obed spálenej na uhoľnú čiernu farbu. Tí, ktorí prežili, však tvrdia, že ich spomienky obsahujú oveľa desivejšie obrázky, než aké sú vystavené v múzeu. Veria, že aj tieto exponáty boli vybrané s ohľadom na školské exkurzie: najstrašnejší dôkaz o tragédii sa uchováva v archívoch, aby neublížil detskej psychike.
Zdroj sputnik, preložené cez google