V sobotu spadla výbušnina na športové ihrisko v Majdal Shams na Izraelom okupovaných Golanských výšinách a zabila 12 detí. Izrael obvinil libanonské šiitské hnutie Hizballáh. Skupina obvinenia odmietla.
Vojnový korešpondent Elijah Magnier v pondelok pre Sputnik povedal, že to málo dostupných informácií o výbuchu na Golanských výšinách, pri ktorom zahynulo 12 arabských drúzskych moslimských detí, je v rozpore s oficiálnym príbehom, ktorý ponúka izraelská vláda.
„Po prvé, (Izrael) odmietol akékoľvek západné vyšetrovanie zo strany izraelských spojencov. Takže nechcú, aby niekto skúmal typ rakiet a/alebo trosiek,“ vysvetlil Magnier. „A technické detaily výbuchov sú veľmi výrečné.“ Raketa Falaq, ktorú odpáli Hizballáh, je 50 kilogramová výbušnina. Teraz, hlavica s takým množstvom výbušniny nezanecháva škody, ktoré zanechala explózia, ktorá sa stala na Golanských výšinách, (bola by) oveľa väčšia.“
Magnier, ktorý má viac ako 35 rokov skúseností s konfliktmi v Iráne, Libanone, Sýrii, Iraku, Líbyi, Sudáne, Afganistane a Juhoslávii, tvrdí, že dôkazy, ktoré Izraelčania poskytli, neboli presvedčivé.
„Nevideli sme žiadny obrázok… navádzacieho systému alebo akéhokoľvek komponentu, ktorý (my) potrebujeme, aby sme pochopili, aký druh rakety (alebo rakety) vybuchol na tomto mieste,“ začal Magnier. „Ukázali nám dva kusy so sériovými číslami, ktoré sa zhodujú s Falaqom, ale nie na tej istej scéne výbuchu. Na bielej doske sú úplne iné. Takže nevieme, odkiaľ boli tieto kúsky vzaté.“
„Normálne, keď je na scéne forenzný tím, (oni) urobia stovky fotografií s každým jedným kusom predtým, než sa čohokoľvek dotknú. Nevideli sme to všetko, ale videli sme nával obviňovania Hizballáhu,“ dodal Magnier.
Zábery od civilistov na mieste činu ukazujú malý kráter na okraji futbalového ihriska, vedľa čiastočne zničeného plota.
„Priemer krátera (z rakety Hizballáh Falaq) môže (byť) medzi štyrmi až šiestimi metrami a hĺbka môže byť… medzi 1,5 až 3 metrami, čo vôbec nie je prípad výbuchu, ktorý sme videli,“ Magnier opísal. „Pri tejto explózii sme videli iba malú časť oplotenia (bola) poškodená a druhá časť oplotenia je stále neporušená. Takže aj fragment výbuchu je iný. Črepiny sú iné.“
V nedeľu Izrael bombardoval 12 osád v Libanone po tom, čo povedal, že Hizballáh prekročil a „červená čiara“ v útoku. Hizballáh vehementne poprel, že by sa na tom podieľal. Magnier poukázal na to, že nemajú dôvod útočiť na drúzskych moslimov na Golanských výšinách, ktoré sú nelegálne okupované Izraelom, no stále v nich žije veľká moslimská populácia.
“Hizballáh má tisíce civilných cieľov (môže zasiahnuť), ktoré sú blízko hraníc Libanonu, a môže skutočne zničiť akúkoľvek dedinu alebo akékoľvek Izraelom okupované mesto bez toho, aby musel ísť do inej dediny, ktorú okupujú drúzski moslimovia, ktorí majú (vplyv ) v Sýrii a Libanone a chcú deklarovať svoju podporu Palestínčanom,“ argumentoval Magnier, ktorý dodal, že Hizballáh nezasiahol civilné ciele, odkedy začal ostreľovať Izrael v solidarite s Palestínčanmi v Gaze.
Magnier tvrdil, že pravdepodobným vinníkom výbuchu na Golanských výšinách bola chybná izraelská raketa protivzdušnej obrany.
„Môžem povedať, že existujú nefunkčné rakety a nefunkčné rakety, ktoré môžu spadnúť kdekoľvek, a tieto incidenty sú veľmi časté, najmä v prípade izraelských záchytných rakiet, kde hovoria, že len 60 až 65 % dosiahne svoj cieľ a ostatné minú. “ povedal. „Silná možnosť… izraelská zásahová strela typu Tamir… nesú okolo 10 až 15 kilogramov výbušniny a majú veľmi podobný dopad, aký sme videli na obrázkoch poskytnutých na zemi obyvateľmi Majdal Shams v Golanské výšiny.“
Magnier poznamenal, že veľkosť krátera zodpovedala tomu, čo dokázal Tamir vytvoriť a že okolo krátera je stále tráva z poľa, čo by sa pri väčšej rakete Falaq nestalo.
„Všetko nasvedčuje tomu, že hovoríme o malej rakete (a) nie o veľkej rakete s hmotnosťou 50 kilogramov.“
V pondelok americké a izraelské médiá uviedli, že izraelský predstaviteľ uviedol, že jeho odpoveď stále prichádza a že bude „obmedzená, ale významná“, aby sa predišlo totálnej vojne.
„Takže chápeme, že Netanjahu sa skutočne snaží vyhnúť tomu, aby bol zapojený do vojny, o ktorej nevie, aké by boli jej dôsledky.“ Môže začať, ale nemôže to ukončiť,“ uzavrel Magnier. „Aký je konečný cieľ (pri útoku na Hizballáh)? Zničiť Libanon? Zničiť letisko? Zničí mu letisko. Útok na hlavné mesto? Nechá zničiť Tel Aviv. Takže tu vidíme, že veci nie sú také hladké, ako sa Izraelčania snažia ukázať.“
Zdroj sputnik, preložené cez google