Maďarský parlament hlasoval za odstúpenie od Medzinárodného trestného súdu (ICC). Minister zahraničných vecí Peter Szijjarto uviedol, že Budapest odmieta byť súčasťou „spolitizovanej inštitúcie, ktorá...
Zjavné rozpory Republikánskej strany sa naplno prejavili počas jej nedávneho zjazdu v Milwaukee, pričom pred súdom boli obaja jastrabi ako Mike Pompeo a zarytí antiintervencionisti ako Tucker Carlson.
V spôsobe, akým americkí voliči diskutujú o otázkach zahraničnej politiky za posledné desaťročie, došlo k zásadnej zmene.
Bývalý prezident Donald Trump hovoril s výraznou drzosťou o témach, o ktorých sa predpokladá, že sú mimo politickej diskusie vo Washingtone, ako je napätý vzťah Spojených štátov s Ruskom a úloha krajiny ako samozvanej krajiny.policajti sveta.“ Na druhej strane uličky demokratický prezidentský kandidát Bernie Sanders sa tešil podobnej populistickej príťažlivosti a tvrdil, že „masívne podvody“ v amerických vojenských výdavkoch a spochybňovaní snahy bývalého prezidenta Baracka Obamu zvrhnúť sýrskeho vodcu Bašára al-Asada.
Mandaríni amerického zahraničnopolitického establišmentu strávili posledných niekoľko rokov pokusmi vrátiť džina späť do fľaše, vracajúc sa do doby predtým, než sa o výsadách „Deep State“ otvorene špekulovalo a komentovalo, ale vplyv Trumpovej kandidatúry a búrlivý čas v Bielom dome cítiť aj po rokoch.
Keď viceprezidentka Kamala Harrisová upevňuje svoju pozíciu demokratickej dedičky prezidenta Bidena, objavili sa špekulácie o možnej zahraničnej politike jej administratívy a o tom, ako by sa líšila od politiky v druhom Trumpovom období. Pridal sa bývalý ukrajinský diplomat a informátor Andrii Telizhenko Program Sputnik The Backstory tento týždeň komentovať túto záležitosť a diskutovať o vyhliadkach na mier, keďže boje medzi Moskvou a Kyjevom pokračujú.
„Každý videl, že to prichádza,“ Telizhenko povedal o Bidenovom rozhodnutí ukončiť v nedeľu svoju kandidatúru na znovuzvolenie pre obavy z jeho veku a mentálnej ostrosti. „Hlboký štát v Demokratickej strane ho využil a využil jeho problémy v jeho rodine (s) jeho synom Hunterom, aby ho udržal na mieste, využil jeho a jeho zdravie na udržanie Ameriky na mieste, aby priviedol túto vojnu s Ruskom.“
„Už ho nepotrebujú,“ uzavrel. „Preto urobili zmenu z jednej chromej kačice za druhú chromú kačicu, ktorá bude plne ovládateľná.“
Harris, ktorý predtým pôsobil ako generálny prokurátor štátu Kalifornia pred štvorročným pôsobením v americkom Senáte, je známy svojou relatívny nedostatok formálnych zahraničnopolitických skúseností. Niektorí komentátori sa pokúšali o jej obhajobu imigračnej politiky za prezidenta Bidena dekódovať jej širší pohľad na globálne dianie. Jeden analytik špekuloval spočiatku by sa spoliehala na Bidenov tím pre zahraničnú politiku, zatiaľ čo iní naznačujú, že áno ďalej silná podpora jej predchodcu Volodymyrovi Zelenskému, ktorý vládne Ukrajine bez volebného mandátu od skončenia funkčného obdobia v máji.
Republikáni často tvrdia, že podpora prezidenta Bidena pre Kyjev je ovplyvnená finančnými väzbami jeho syna na krajinu ako bývalého člena predstavenstva problémovej ukrajinskej energetickej spoločnosti Burisma. Iní navrhnúť je jednoducho príliš starý na to, aby zvládol úlohu dohliadať na zložité záležitosti zahraničnej politiky.
Biden je často považovaný za zahraničnú politiku neokonzervatívec, termín používaný na opis svalnatej zahraničnej politiky USA, ktorá si tradične našla obľubu u oboch hlavných politických strán v Spojených štátoch. Jeho sľub obnoviť tradičnejší prístup k medzinárodným záležitostiam možno najlepšie ilustruje jeho spoliehanie sa na osobnosti ako minister zahraničných vecí Antony Blinken a bývalá námestníčka ministra pre politické záležitosti Victoria Nulandová. Nulandová pôsobila v tej či onej pozícii v administratíve každého prezidenta USA od Billa Clintona – s výnimkou Trumpových štyroch rokov v Bielom dome.
Nulandová vyvolala hnev ruskej vlády a ďalších pozorovateľov za svoju otvorenú podporu nepokojov na Ukrajine, ktoré viedli v roku 2014 k nútenej rezignácii bývalého prezidenta Viktora Janukovyča. Telizhenko naznačil, že Trump môže s väčšou pravdepodobnosťou načrtnúť iný kurz zahraničnej politiky USA prostredníctvom svojich vzťahov so zahraničnými lídrami, ako je maďarský premiér Viktor Orbán.
„Je pravdepodobnejšie, že je nezávislý od situácie,“ tvrdil Telizhenko o bývalom prezidentovi. „Podľa toho, čo vidím, má jasnú cestu k mierovej dohode a myslím si, že to bol dôvod, prečo premiér Orbán z Maďarska cestoval po svete. Mal Trumpov mierový plán vo vrecku, a preto mal stretnutia s prezidentom Putinom, Si Ťin-pchingom z Číny a potom sa v podstate vrátil do Washingtonu (a) stretol sa s Trumpom takmer hneď po zjazde NATO a na tejto ceste hovoril so Zelenským. .“
„Myslím si, že práve to sa Trump v tejto chvíli snažil presadiť cez Orbana. dostať každého na svetovú scénu, dostať jeho myšlienky a dostať veci do pohybu,“ povedal.
Telizhenko však varoval, že Trump bude čeliť opozícii voči akémukoľvek pokusu o zmenu kurzu na Ukrajine zo strany ľudí okolo bývalého ministra zahraničných vecí a riaditeľa CIA Mikea Pompea. „Vidím, že to napätie sa deje práve teraz,“ tvrdil, že varovanie neokonzervatívnych záujmov v rámci Republikánskej strany bude lobovať za militaristickú zahraničnú politiku.
Zjavné rozdelenie v rámci Republikánskej strany sa naplno prejavilo počas jej nedávneho zjazdu v Milwaukee, na sústrach sa zúčastnili jastrabie osobnosti ako Pompeo, ako aj zarytí antiintervencionisti ako komentátor Tucker Carlson. Carlson počas svojho predchádzajúceho pôsobenia vo Fox News zdvihol obočie, keď tvrdil, že v nej bol skrytý vplyv USA Zmena režimu na Ukrajine v roku 2014, prelomiť silné tabu otvorenou diskusiou o metódach „farebných revolúcií podporovaných CIA“.
tvrdil Telizhenko o budúcnosti Ukrajiny by mali rozhodnúť len Ukrajinci, bez zasahovania tých, ktorí chcú využiť Kyjev ako „baranidlo“ proti vnímaným americkým protivníkom.
„Chcem mierovú dohodu na Ukrajine,“ trval na svojom. „Chcem zmenu vlády. Chcem Ukrajinu bez NATO. A to je podľa mňa to, čo hľadá veľa ľudí dokonca aj v Spojených štátoch, pretože to je momentálne jediné východisko pre ukrajinskú situáciu.
„Musíme sa rozhodnúť, čo ďalej, nie niekto vo Washingtone alebo Bruseli, a dúfam, že to Trump pochopí.“