„Spravodlivosť musí byť na prvom mieste pred akýmikoľvek rozhovormi,“ napísal 79-ročný expremiér Odinga na sociálnej sieti X. Tvrdí, že medzi rôznymi odvetviami spoločnosti sa musí usporiadať „národný“ dialóg. Chce, aby sa okrem iných zapojila mládež, vláda či náboženskí predstavitelia, právnici a učitelia.
Pred uskutočnením dialógu je však podľa neho potrebné odškodniť „každú obeť policajnej brutality“, ku ktorej dochádzalo počas protivládnych demonštrácií, prepustiť všetkých zadržaných, zamietnuť všetkých prípady súvisiacich s protestmi, ako aj stíhať príslušníkov bezpečnostných zložiek, „ktorí na Keňanoch spáchali zverstvá“.
Keňou v posledných týždňoch otriasli pôvodne pokojné zhromaždenia, ktoré ešte v júni podnietil navrhovaný zákon o financiách obsahujúci zvýšenie daní. Usporiadali ich aktivisti na čele s mladými Keňanmi.
Protesty však prerástli do násilností a vyžiadali si desiatky mŕtvych a viac ako 400 zranených. Úrady na ich potlačenie nasadili ťažko ozbrojenú políciu, ktorá proti demonštrantom použila vodné delá a slzotvorný plyn. Skupiny na ochranu práv obvinili kenskú políciu z používania neprimeranej sily proti protestujúcim.
Prezident William Ruto v rámci snahy o upokojenie situácie zrušil navrhovaný zákon, odvolal svoj kabinet a prisľúbil vládne škrty.
Kenská polícia ešte v stredu oznámila zákaz protestov v centre hlavného mesta Nairobi. Práve táto oblasť bola epicentrom mnohých predchádzajúcich pochodov v meste, pripomína AFP.
Zdroj feed teraz.sk