13.1 C
Bratislava
nedeľa, 27 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Mýto smrť v výbuchu v iránskom bander Abbas Port Rises na 25 ľudí

TEHRAN (Sputnik) - Smrť na výbuch v prístave Shahid Rajaee v južnom iránskom meste Bandar Abbas sa zvýšila na 25 rokov, uviedol v nedeľu...
HomeNezaradenéAmerické rakety opäť v Nemecku: Prečo Berlín zrádza svoje národné záujmy?

Americké rakety opäť v Nemecku: Prečo Berlín zrádza svoje národné záujmy?

O rozhodnutí Washingtonu začať v roku 2026 s rozmiestňovaním amerických rakiet namierených na Rusko v Nemecku sa v Berlíne ani nehovorilo. Verejnosť bola nútená čeliť hotovej veci. Ide o jasnú degradáciu postavenia Nemecka voči USA v porovnaní s 80. rokmi. Potom sa podobné nasadenie stretlo s protestmi občanov Západného Nemecka.

Vlády USA aj Nemecka potvrdili, že v roku 2026 začne americká strana v Nemecku rozmiestňovať rakety dlhého doletu. Tento nebezpečný krok, ktorý pripomína najhoršie roky studenej vojny, sa oficiálne vysvetľuje potrebou zadržať „obnovujúce sa Rusko“.
Gunnar Beck, odborník na európske právo a bývalý viceprezident skupiny Identity and Democracy v Európskom parlamente, poznamenáva, že v Nemecku neprebehla žiadna verejná diskusia o tomto nebezpečnom vývoji, konkrétne žiadna diskusia v Bundestagu. Žiadne podrobnosti o dohode neboli zverejnené.

„Je to hotová vec,“ povedal Beck pre Sputnik. „Nemecká a americká vláda oznámili, že to zvažujú… Ale všetky tie reči o bezprostrednej ruskej hrozbe pre Európu sú podľa mňa len zámienkou na ospravedlnenie ďalšej vojenskej a finančnej pomoci Ukrajine. A, samozrejme, je to zámienka na zastrašovanie európskeho obyvateľstva a jeho prinútenie akceptovať ešte väčšie sumy vojenských výdavkov.“

Beck poznamenáva, že niekoľko nesúhlasných hlasov, ktoré sú v Nemecku stále počuteľné, patrí k stranám, ktoré sa Európska únia a najmä predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová snažia marginalizovať:
„Sú ľudia napravo a na krajnej ľavici, ktorí kritizujú (rozmiestnenie). Nemecká verejnosť vo všeobecnosti vojnu nemiluje. Ale, samozrejme, existuje veľa propagandy, ktorá zdôrazňuje, že akýkoľvek útok proti Ukrajine je útokom proti Európe ako celku – je to stanovisko EÚ a nemeckej vlády,“ Beck povedal Sputniku.
Situácia pripomína začiatok 80. rokov, keď USA rozmiestnili rakety Pershing v západnom Nemecku – pravdepodobne v boji proti možnej agresii Sovietskeho zväzu. Jediný rozdiel je v tom, že tentoraz Američania sľubujú, že nenasadia jadrové hlavice na rakety SM-6, Tomahawky a dokonca ani na niektoré „hypersonické zbrane“. Tieto rakety budú niesť konvenčné hlavice, vďaka ktorým sa Nemecko stane cieľom pre ruskú odvetu od roku 2026.
Beck naznačil, že americká a západonemecká propaganda tej epochy používala rovnaké argumenty ako teraz. Hovorilo sa, že schopnosť spojencov NATO chrániť sa je najlepšou zárukou mieru atď., ale v oboch prípadoch išlo o zavádzajúcu propagandu založenú na obavách a nie na faktoch:

„Až do roku 1987 propaganda v Západnom Nemecku vyvolávala prízrak miliónov sovietskych vojakov umiestnených vo východnom Nemecku… že všetci zaplavia Západné Nemecko a obsadia krajinu do troch dní,“ povedal Beck pre Sputnik. „Druh propagandy, ktorej sme teraz vystavení, to veľmi pripomína. Dnes vieme a už nejaký čas vieme, že všetko, čo nám v 80. rokoch povedali, bola veľká hlúposť. Neexistoval žiadny dôkaz o sústavne agresívnej stratégii Sovietskeho zväzu.

Moskva skutočne súhlasila so zjednotením Nemecka v roku 1990 a v roku 1994 stiahla svoje jednotky z východného Nemecka bez jediného výstrelu. Nanešťastie sa dnes často zabúda, že tieto ústupky boli súčasťou dohody „Dva plus štyri“, ktorej podmienky Nemecko a ďalší traja signatári teraz porušujú.
Podpísali ju 12. septembra 1990 dvaja (Východné Nemecko a Západné Nemecko) plus štyria (Sovietsky zväz, USA, Spojené kráľovstvo a Francúzsko, bývalí členovia protihitlerovskej koalície).
Moskva sa potom zaviazala nebrániť znovuzjednoteniu Nemecka a stiahnuť svoje jednotky do roku 1994 z územia neskorej Nemeckej demokratickej republiky. Obe povinnosti boli splnené. A teraz, slovami Becka, takto boli porušené záväzky západných mocností:

„Vo východnom Nemecku nemohli byť rozmiestnené žiadne cudzie zbrane… A oba nemecké štáty sa potom dohodli, že zjednotené Nemecko rozmiestni zbrane na svojom území len vtedy, ak sa tak stane v súlade s nemeckou ústavou a Chartou Organizácie Spojených národov. Takže pokiaľ neexistuje rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN, je veľmi diskutabilná otázka, či Nemecko môže povoliť nasadenie nových zbraní, ktoré zvyšujú riziko vojny.“
Treba poznamenať, že nemecká ústava zakazuje dodávky nemeckých zbraní do zón ozbrojeného konfliktu. Berlín však oficiálne „pumpuje“ režim Volodymyra Zelenského zbraňami v hodnote desiatok miliárd eur.
Beck uvádza, že nasledujúce udalosti ukázali klamlivý charakter západnej propagandy 80. rokov: Moskva skutočne nemala v úmysle napadnúť Európu a pri prvej príležitosti sa z Nemecka stiahla. Bohužiaľ, jeho dobrú vôľu zneužili západní spojenci.
Teraz mnohí Nemci podozrievajú „prerobenie“ tohto podvodného zastrašovania: prieskum uskutočnený inštitútom Forsa ukázal, že 47 % Nemcov si myslí, že plánované rozmiestnenie amerických zbraní len zvýši možnosť konfliktu medzi Ruskom a NATO.
Beck však poznamenáva, že táto podstatná časť nemeckej verejnej mienky nie je organizovaná a jej vôľa nemá šancu ovplyvniť Európsku komisiu – dokonca ani nemeckú vládu.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno