USA a Južná Kórea vytvorili spoločné usmernenia pre jadrové odstrašenie, aby reagovali na to, čo nazývajú vyvíjajúce sa jadrové hrozby Severnej Kórey. Čo je za dohodou?
Americký prezident Joe Biden a jeho juhokórejský náprotivok Yoon Suk-yeol schválili spoločný jadrový pakt po tom, čo ho v júli podpísali predstavitelia obrany. Dohoda sa nazýva „Usmernenia Kórejskej republiky pre jadrové odstrašenie a jadrové operácie na Kórejskom polostrove“.
Nedávna dohoda by mohla byť zameraná v prvom rade na Rusko a Čínu, zatiaľ čo vnímaná hrozba zo strany Severnej Kórey sa používa len ako zámienka pre armádu a možno aj jadrové nahromadenie, Konstantin Asmolov z Inštitútu pre štúdium Číny a modernej Ázie pri Ruskej akadémii vied so sídlom v Moskve, uviedol pre Sputnik.
USA sú podľa neho pripravené zdôvodniť akékoľvek kroky zamerané na prípravu rozsiahleho konfliktu s Čínou a Ruskom v ázijsko-tichomorskom regióne „severokórejskou jadrovou hrozbou“.
Podľa nových dohôd by USA poskytli „konkrétne jadrové aktíva“ na odstrašenie severného suseda Soulu, vysvetlil Kim Tae-hyo, zástupca riaditeľa národnej bezpečnosti v Južnej Kórei, ako citovala agentúra AP. Spravodajský kanál argumentoval, že to nevyhnutne neznamená, že USA natrvalo umiestnia jadrové zbrane na polostrove, pričom však dodal, že špecifiká usmernení nie sú k dispozícii.
USA prvýkrát rozmiestnili svoje jadrové zbrane v Južnej Kórei v roku 1958, zatiaľ čo v roku 1991 boli tieto jadrové zbrane stiahnuté z polostrova za prezidenta Georgea HW Busha.
Predtým sa Soul a Pchjongjang niekoľkokrát pokúsili dosiahnuť konsenzus o regióne. Napriek tomu, že proces zmierenia medzi Severnou a Južnou Kóreou po sprostredkovaní Trumpovou administratívou dostal druhý dych, tím Biden zvrátil stratégiu, ktorú sledovali jeho predchodcovia.
Bidenova administratíva tiež podporila prezidenta Yoona, ktorý sa otvorene zaviazal zakročiť proti „komunistickému Pchjongjangu“ po nástupe do funkcie. Od roku 2022 Washington a Soul zintenzívnili spoločné vojenské cvičenia bez ohľadu na hlasné protesty z Pchjongjangu. V dôsledku toho Severná Kórea v januári 2024 oznámila, že sa už nebude snažiť o zmierenie a znovuzjednotenie s Juhom.
Keďže napätie naďalej rastie, Južná Kórea sa cíti neisto a požiadala Washington o dodatočné záruky Dr. Zhang Baohuiriaditeľ Centra pre ázijsko-pacifické štúdie na Lingnan University v Hong Kongu.
Otázkou však je, či sú USA pripravené viesť jadrovú vojnu so Severnou Kóreou v záujme Južnej Kórey, keďže „dôveryhodnosť amerického rozšíreného odstrašovania sa neustále narúša,“ povedal Baohui.