27.1 C
Bratislava
streda, 23 júla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Ukrajinské vojenské požiar

DONETK (Sputnik) - Ukrajinské ozbrojené sily vystrelili dve rakety v okrese Kievs v meste Donetsk, v sobotu uviedlo ministerstvo vlády Donetsk ľudovej republiky (DPR),...
HomeVojenské spravodajstvoEÚ bojuje o splnenie klimatických cieľov a vedie hospodársku vojnu proti Rusku...

EÚ bojuje o splnenie klimatických cieľov a vedie hospodársku vojnu proti Rusku a Číne

Západné armády produkujú značné množstvo globálnych emisií skleníkových plynov, ale vo všeobecnosti sú vyňaté z diskusií o klimatických zmenách a potrebe spoločnej obete.

Európska únia zlyháva pri plnení cieľov pre výrobu elektrických batérií a iných ekologických technológií v dôsledku nedostatku politického vedenia v oblasti klimatickej politiky, tvrdí úvodník denníka Financial Times z tohto víkendu.

„Aj keď majú lídri jasné oči o ústrednom význame domácej ekonomickej sily pre ich geostrategickú nezávislosť, stále sa nezdá, že budú využívať prostriedky na dosiahnutie svojich stanovených cieľov,“ napísal Martin Sandbu v britských novinách. „Správy o tom, že európske projekty v oblasti batérií sa rušia alebo vážne obmedzujú, sú dôležitým znakom toho, že sa veci pokazia.“

Sandbu uznáva niekoľko širokých problémov, ktorým čelí európsky priemysel, vrátane technologických „hendikepov“ v porovnaní s inými krajinami a ťažkostí s prístupom k surovinám a lacnej energii. Autor však viní najmä politických lídrov kontinentu, že nedokázali podporiť dopyt na trhu, aby sa rozvoj zelených technológií stal atraktívnym pre súkromný sektor.
„Neveria, že politické ciele budú splnené,“ píše a tvrdí, že výrobcovia automobilov v EÚ by inovovali vo výrobe elektrických vozidiel, ak by plány na postupné vyraďovanie spaľovacích motorov v priebehu nasledujúceho desaťročia boli považované za dôveryhodné.
Medzitým zaujal ekonomický blok Opatrenia na ochranu domáceho priemyslu, pričom kombinované clá na čínske vozidlá nedávno dosiahli až 47,6 %.
Čínski výrobcovia ako BYD majú výrazne inovované pri výrobe lacných elektrických vozidiel v posledných rokoch, ktoré ponúkajú rôzne možnosti za menej ako 30 000 USD a niektoré až za 10 000 USD. Spotrebitelia v Latinskej Amerike a iných regiónoch už majú prístup k lacným autám, ale obchodné bariéry ich držali mimo rúk USA a Európy, aj keď politickí lídri zdôrazňujú dôležitosť riešenia klimatických zmien.
Nedávno sa v celej Európe objavila polemika o klimatickej politike, keď sa rôzne záujmy na čele s malými farmármi sťažovali nesú ekonomické bremeno zeleného prechodu. Kontinent bol otrasený vo veľkom protesty vysoké dane z motorovej nafty vo Francúzsku a Nemecku.
Nedávne boje v Berlíne sú symbolom problematického zavádzania zelenej politiky. Strana zelených v krajine, ktorá sa stále viac upriamila na západnú zástupnú vojnu proti Rusku, úspešne lobovala za zatvorenie nemeckých jadrových elektrární v rokoch po japonskej jadrovej havárii vo Fukušime. Táto politika viedla krajinu k tomu, aby sa viac spoliehala na uhoľné elektrárne, aby uspokojila svoje energetické potreby.
Sankcie na ruskú energetiku a zničenie plynovodu Nord Stream prinútili Nemecko zdvojnásobiť používanie silne znečisťujúcej technológie a zároveň smerovať k reštartovanie niektoré jadrové elektrárne.
Jedna správa z roku 2022 preukázané že armády sú zodpovedné za celých 5,5 % celosvetových emisií skleníkových plynov. Americká armáda je najhorším páchateľom, konzumný viac fosílnych palív ako ktorákoľvek iná inštitúcia na svete a vytvára viac emisií skleníkových plynov ako celé priemyselné krajiny ako Dánsko a Portugalsko.
Napriek tomu diskusie o zmene klímy a potrebe spoločnej obete vylučujú západnú vojnovú mašinériu keďže studená vojna proti Číne a horúca vojna proti Rusku zostávajú na vrchole zoznamu priorít politikov.
Makroekonomická politika znížila chuť investovať v širšom zmysle, keďže centrálne banky zvýšili úrokové sadzby, aby potlačili infláciu v súlade so slávnym bývalým šéfom Federálneho rezervného systému Paulom Volckerom. vyhlásenie že „Životná úroveň priemerného Američana musí klesnúť.“
Sandbu poznamenáva, že niektoré krajiny urobili pôsobivý pokrok v zavádzaní zelených technológií, pričom elektrické vozidlá tvorili v roku 2023 v Nórsku 83 % predaja nových áut. Keďže USA a väčšina európskych krajín výrazne zaostávajú, ešte len uvidíme, či budú lídri sú schopní uzákoniť potrebnú politiku na dosiahnutie podobných čísel.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno