Rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu o potenciálnych zatykačoch na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Yoava Gallanta sa oneskorí o niekoľko týždňov po tom, čo Spojené kráľovstvo požiadalo súd o preskúmanie, či má právomoc nad izraelskými občanmi.
Požiadavka Spojeného kráľovstva úzko súvisí s argumentmi izraelskej vlády, že medzinárodné dohody majú prednosť pred ICC. Dohody z Osla stanovili, že Palestínska samospráva nemá nad Izraelčanmi žiadnu trestnú jurisdikciu. Keďže Palestínska samospráva požiadala ICC o začatie vyšetrovania, Izrael argumentuje, že porušil dohodu.
Veľká Británia organizuje špeciál „priateľ súdu“ stav, ktorý im umožnil odoslať žiadosť. Izrael nemôže, pretože nie je členom súdu. Uviedol to izraelský denník Yedioth Ahronoth, ktorý ako prvý informoval o žiadosti Spojeného kráľovstva „Verí sa, že krok Spojeného kráľovstva bol urobený na žiadosť Izraela,“ a špekulovali, že na podporu preskúmania Spojeného kráľovstva sa prijímajú ďalšie krajiny.
Spojené kráľovstvo predložilo žiadosť 10. júla, súd dal krajine do 12. júla na podanie pripomienok. To znamená, že zatýkacie rozkazy, ak vôbec prídu, budú odložené minimálne dovtedy a pravdepodobne aj dlhšie. Rozhodovať bude trojčlenný senát. Ak rozhodnú, že súd nemá jurisdikciu nad izraelskými občanmi, súd nebude môcť vydať zatykač na Netanjahua a Gallanta ani na žiadneho iného izraelského predstaviteľa.
V máji hlavný prokurátor ICC Karim Khan požiadal o zatykač na Netanjahua, Gallanta a troch vodcov Hamasu – Yahya Sinwara, Mohammada Deifa a Ismaila Haniyeha – za zločiny proti ľudskosti. Ak súd rozhodne v prospech Izraela, zatykače na vodcov Hamasu by stále mohli pokračovať, pretože sú Palestínčania.
Izraelská vláda čelí výraznému medzinárodnému tlaku na zastavenie svojej kampane v Gaze. V januári Medzinárodný súdny dvor vydal predbežné rozhodnutie, že Izrael pácha genocídu na Palestínčanoch v Gaze, a nariadil mu, aby prijal opatrenia na zabránenie genocídy. V máji nariadila Izraelu, aby zastavil ofenzívu v Gaze, ale Izrael tento rozkaz ignoroval. K prípadu sa pripojilo trinásť krajín.
Podľa ministerstva zdravotníctva v Gaze bolo izraelskými silami zabitých viac ako 37 800 Palestínčanov a ďalších najmenej 10 000 je nezvestných a predpokladá sa, že sú mŕtvi, čo predstavuje celkový počet viac ako 2,3 % populácie Gazy v roku 2020. Ďalších 4,2 % obyvateľstvo bolo zranené.
Izrael začal svoje útoky na Gazu po prekvapivom útoku Hamasu, ktorý mal za následok smrť 1 189 Izraelčanov a zajatie približne 240 ďalších.
Zdroj sputnik, preložené cez google