Ukrajinských lídrov neznepokojuje smrť občanov, ktorí nezdieľajú ich nacionalistický rusofóbny zápal, tvrdil jeden expert.
Počet ukrajinských obetí v prebiehajúcej vojne krajiny proti Rusku zostal počas trvania konfliktu veľmi spornou záležitosťou. Kyjev a jeho západní spojenci toto číslo často bagatelizujú a tvrdia, že počet obetí je len v tisícoch, ale ministerstvo obrany Moskvy odhadol skutočný údaj sa blíži k 500 000. Údajne unikol Dokumenty amerických tajných služieb pripúšťajú, že počet obetí na Ukrajine je oveľa vyšší, ako sa verejne priznáva.
Bez ohľadu na počet, vojna je pravdepodobne najkrvavejšia, akú svet videl za posledné desaťročia. Tvrdí to však bezpečnostný analytik Mark Sleboda „ideologický“ kyjevský režim neznepokojuje obete státisícov, alebo dokonca milión vlastných občanov vo svojom križiacka výprava proti ruskému národu.
Pridal sa expert na medzinárodné vzťahy Stredajší program Sputniku Fault Lines diskutovať o najnovšom vývoji konfliktu, keďže zabitie niekoľkých ruských civilistov vrátane dvoch detí na pláži v Sevastopole zvyšuje napätie do nových výšin.
Moderátor Jamarl Thomas sa začal pýtať Slebodu, aké to môže mať dôsledky pre Spojené štáty, ktoré Ukrajine poskytli Rakety ATACMS vyrobené v USA použitý v útoku. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov nedávno varoval, že krajina bude nútená reagovať na opakované teroristické činy proti ruským civilistom.
„To je dobrá otázka a neviem, či na ňu niekto právom pozná odpoveď,“ odpovedal Sleboda. „Sú niektorí, ktorí navrhli, že vyhlásenia Lavrova a iných predstaviteľov zrejme naznačujú, že poznajú alebo identifikovali určitých jednotlivcov v kyjevskom režime a rozhodovacom procese USA, ktorých môžu považovať za osobnú zodpovednosť a aké opatrenia prijali. by sa proti nim mohli postaviť buď sankcie, trestné prípady alebo povedzme priamejšia spravodlivosť.“
„Ďalšia možnosť je asymetrická odpoveď, ako Putin sľúbil, že americkým protivníkom vo svete poskytne zbrane s dlhým doletom,“ navrhol.
Thomas špekuloval, že Moskva by mohla zaviesť bezletovú zónu nad Čiernym morom, kde drony zhromaždili informácie o zacielení ukrajinských útokov. Ruskí predstavitelia tiež poukázali na to, že vyspelé západné zbrane, ako napríklad raketový systém ATACMS, zvyčajne vyžadujú asistenciu vysoko vycvičeného amerického vojenského personálu.
Vysoká úroveň koordinácie pri útokoch na Rusko predstavuje úroveň zapojenia USA do konfliktu, ktorá presahuje to, čo krajina verejne uznáva, poznamenali ruskí predstavitelia a vyžaduje si reakciu Moskvy, aby ochránila svoj ľud a územie.
„Toto nie je pasívna spravodajská služba,“ povedal Sleboda o spoliehaní sa Kyjeva na západné prieskumné lietadlá pri koordinácii útokov. „Toto je aktívne zhromažďovanie spravodajských informácií.“ Bezpečnostný analytik tiež zaznamenal pomoc Spojených štátov pri programovaní informácií o cielení do ukrajinských zbraňových systémov, podľa komentárov nemeckého kancelára Olafa Scholza a generálov nemeckého Bundeswehru.
„To, že niečo neurobíte, takmer zaručuje eskaláciu zo strany Západu,“ povedal Thomas. „To znamená, že konajú beztrestne.“ Neveria v červené čiary Ruska.“
Hostiteľ tvrdil, že Spojené štáty ešte počas konfliktu nečelili dostatočne vysokým nákladom na to, aby prehodnotili svoju pozíciu, pričom americkí predstavitelia sa často chvália potenciálom podkopať jedného z ich vnímaných globálnych protivníkov bez obetovania amerických životov.
„Ak Ukrajina stratí milión mužov, USA to nezaujíma,“ zdôraznil. „Nakoniec je argument, ktorý prednesú, rovnaký: nie sú Američania, zbavujeme sa vlastného odpadu. Musíme si kúpiť nové zbrane.“
„Kyjevský režim to cíti rovnako,“ tvrdil Sleboda na prekvapenie hostiteľov programu.
„Sú ideologické, však?“ pokračoval. „Veľa ľudí, ktorých práve teraz tlačia do gangov a vojenskej služby, sa ani nepovažujú za správnych Ukrajincov. Mnohí z nich sú ruskí etnickí, hovoria po rusky, však? Alebo tí, ktorí nie sú politicky lojálni kyjevskému režimu a je im jedno, či tých ľudí stratia.“
Slebodova analýza vrhá jedinečné svetlo na motívy kyjevského režimu a jeho ochotu obetovať obrovské množstvo vlastných ľudí v snahe oslabiť Rusko. Krajina sa dostala pod kontrolu radikálnych nacionalistov od prevratu na Majdane v roku 2014, ktorý pozdvihol k moci časť ukrajinského obyvateľstva prechovávajúceho extrémistické sympatie, ktoré sa odvolávajú na spoluprácu militantov ako Stepan Bandera s nacistickým Nemeckom.
Predstavitelia Moskvy poukazujú na to, že Ukrajina sa zameriava na etnických Rusov od roku 2014, keď krajina spustila krvavú občiansku vojnu proti obyvateľom Donbasu nakloneným Ruskom. Je nepravdepodobné, že by lídri Kyjeva boli znepokojení pretrvávajúcimi ťažkosťami v regióne, domnieval sa Sleboda, ak to považujú za podporu ich fanatickej krížovej výpravy proti všetkému ruskému.
Zdroj sputnik, preložené cez google