25.2 C
Bratislava
utorok, 1 júla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt
HomeNezaradenéUSA obviňujú Čínu z chrastenia šabľami, ale Amerika je hlavným zdrojom problémov...

USA obviňujú Čínu z chrastenia šabľami, ale Amerika je hlavným zdrojom problémov v regióne

USA strávili roky medializáciou údajnej „čínskej hrozby“ pri budovaní svojej prítomnosti v ázijsko-pacifickej oblasti, obkľúčením ČĽR vojenskými základňami a zeleným osvetlením miliardovej smrtiacej pomoci Taiwanu, čo je pre Peking jasná červená čiara. Takéto správanie spochybňuje postavenie Washingtonu ako sprostredkovateľa globálnych sporov.

Spojené štáty sa pokúsia zabrániť ruskej vojensko-technickej spolupráci so Severnou Kóreou a Iránom a tiež očakávajú obmedzenie ekonomických vzťahov Číny s Ruskom, vyhlásil americký minister zahraničných vecí Antony Blinken na spoločnom tlačovom podujatí s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom.

„Ak konkrétne Čína, ktorá tvrdí, že má silný záujem na ukončení vojny – ak to naozaj myslí vážne, prestane poháňať vojnovú mašinériu a budeme naďalej robiť všetko, čo je v našich silách, aby sme prerušili podporu, ktorú majú krajiny radi. Irán a Severná Kórea to poskytujú,“ povedal Blinken novinárom.

Štatút Washingtonu ako sprostredkovateľa je spochybňovaný, keďže USA roky propagujú údajné „Čínska hrozba“ pri rozširovaní svojej vojenskej prítomnosti v Ázii a Tichomorí, obkľúčení Číny vojenskými základňami a zelenému osvetleniu miliardových balíkov pomoci pre Taiwan, čo je jasná červená čiara vo vzťahoch medzi Čínou a USA.
Blinkenove komentáre prišli, keď USA ďalej podnecovali napätie v ázijsko-tichomorskom regióne. V rámci niekoľkých nedávnych spoločných vojenských cvičení, Hrana slobody nácviky medzi Spojenými štátmi, Japonskom a Južnou Kóreou boli dohodnuté na okraji júnového summitu dialógu Šangri-La. Rozsiahle americko-filipínske vojnové hry na Balikatane v apríli sa konali v blízkosti Juhočínskeho mora, kde majú územné nároky Čína aj Filipíny.
Koncom júna ministerstvo zahraničných vecí USA schválilo predaj raketových systémov Switchblade 300 v hodnote 60,2 milióna USD plus bezpilotné lietadlá ALTIUS 600M-V v hodnote 300 miliónov USD na Taiwan.
Čínsky prezident Si Ťin-pching varoval predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú pred pokusmi Washingtonu vyprovokovať Peking k útoku na Taiwan. Xi opakovane zdôraznil, že otázka Taiwanu je hlavnou červenou čiarou v čínsko-amerických vzťahoch, ktorá sa nesmie prekročiť. Peking vyzval Washington, aby prestal vysielať „chybné signály“ taiwanským separatistom.
Okrem zasahovania do čínsko-ruských vzťahov USA vyjadrili znepokojenie nad rastúcimi vzťahmi Moskvy s Pchjongjangom.
Vývoj súvisí so štátnou návštevou Vladimíra Putina v Severnej Kórei, ktorá vyústila do bezprecedentného Komplexné strategické partnerstvo dohody medzi oboma krajinami vrátane spoločného výskumu mierovej jadrovej energie.

Falošné sľuby Washingtonu Severnej Kórei

Takmer 40-ročná história severokórejských jadrových rokovaní bola svedkom toho, že Washington a Pchjongjang sa zapájali do zúrivého konfliktu tam a späť o rozvoj jadrových spôsobilostí krajiny.
V roku 1994 bývalý americký prezident Jimmy Carter uskutočnil historickú návštevu Severnej Kórey, kde s Kim Il Sungom, otcom zakladateľom krajiny, uzavreli dohodu uprostred eskalujúceho napätia na polostrove. Dohodnutý rámec nakoniec zlyhal v dôsledku nedodržania prísľubov pomoci a úľavy od sankcií.
V roku 1995 USA, Japonsko a Južná Kórea založili Organizáciu pre energetický rozvoj Kórejského polostrova (KEDO), ktorej cieľom bolo zachovať jadrovú bezpečnosť v regióne, ale táto dohoda stroskotala len o dva roky neskôr.
Napriek organizovaniu ciest dobrej vôle medzi Washingtonom a Pchjongjangom sa predsedníctvu Billa Clintona nakoniec nepodarilo zlepšiť bilaterálne vzťahy.
Prezident George W. Bush presadzoval ešte tvrdšiu líniu voči Pchjongjangu, pričom Severnú Kóreu spolu s Irakom a Iránom charakterizoval ako súčasť „osi zla“ a uvalil nové sankcie. V roku 2005 americké ministerstvo financií zmrazilo hodnotu severokórejských suverénnych aktív 25 miliónov dolárovďalšie zhoršovanie vzťahov.
Obamova administratíva sa spolu so satelitnými štátmi USA rozhodla posilniť už aj tak drakonické sankcie proti krajine. Bývalý prezident Donald Trump označil Severnú Kóreu za štátneho sponzora terorizmu a napriek predchádzajúcim ubezpečeniam odmietol zrušiť sankcie.
Za prezidenta Joea Bidena Washington naliehal na Bezpečnostnú radu OSN, aby na Pchjongjang uvalila ďalšie sankcie, ale Peking a Moskva návrh zablokovali.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno