Obrie plávajúce mólo postavené v USA začalo fungovať 17. mája, no zdá sa, že väčšinu času bolo mimo prevádzky. Toľko vychvaľovaný humanitárny projekt nedokázal nahradiť pozemné cesty ako spôsob doručovania pomoci do obliehaného pásma Gazy uprostred izraelskej vojny proti Hamasu.
Plávajúce mólo postavené americkou armádou pre humanitárne dodávky do Gazy sa ukázalo byť len márnotratným osočovaním kvôli jednoduchému „chybné výpočty.“
“Len sa zle spočítali… Úplne nerozumeli tomu, čo sa stane s počasím… A tak ministerstvo obrany (ministerstvo obrany) odchádza ponížene.“, citoval Stephena Morrisona, senior viceprezidenta Centra pre strategické a medzinárodné štúdie. The Guardian.
Projekt v hodnote 230 miliónov dolárov, ktorý navrhol Pentagon, sa ukázal byť príliš krehké na to, aby zvládli rozbúrené more a navyše ho sužuje slabá bezpečnosť. Jeho budúcnosť je teraz otázna.
Mólo Gaza: Bidenova humanitárna paráda, ktorá zlyhala
Americké plávajúce mólo pri pobreží Gazy, ktoré sa v prejave prezidenta Bidena o stave únie ponúka ako symbol americkej štedrosti, je väčšinu času mimo prevádzky a nedokáže nahradiť pozemné cesty ako spôsob, ako… pic.twitter.com/okgE2XujPM
— Sputnik (@SputnikInt) 19. júna 2024
Vybudovanie zariadenia Joint Logistics Over-the-Shore (JLOTS) trvalo viac ako dva mesiace, 1 000 amerických vojakov a niekoľko plavidiel amerického námorníctva. Pozostával z plávajúceho doku rozmiestneného na mori a zodpovedajúceho móla pripojeného k pobrežiu Gazy. Napriek tomu, že námorný koridor bol funkčný od 17. mája, fungoval iba 12 dní. V dôsledku toho bolo cez zraniteľné mólo doručených len 250 nákladných áut humanitárnej pomoci.
Zlá bezpečnosť spôsobila, že prichádzajúca pomoc bola väčšinu dní vysypaná na pláži, pretože neexistovali žiadne nákladné autá, ktoré by ju odvážali z móla do skladov v enkláve.
Konvoje poverené doručovaním pomoci boli pozastavené Svetovým potravinovým programom, pričom stále prebieha kontrola bezpečnosti medzinárodnej organizácie.
Plávajúca konštrukcia bola navrhnutá tak, aby odolala „morský štát 3“, alebo inými slovami, vlny vysoké 0,5 až 1,25 metra. Avšak neposlušné východné Stredozemné more vyvolalo 25. mája búrku, ktorá spôsobila mólo vážne pobitie. Po odtiahnutí na opravu do izraelského prístavu Ašdod obnovila prevádzku 8. júna, no len o deň neskôr boli dodávky pomoci na ďalšie dva dni pozastavené. Drsné počasie prinútilo mólo opäť rozobrať 14. júna.
Je ľahké odhadnúť, že bude nasledovať viac takýchto neúspechov, pretože konštrukcia je príliš zraniteľná voči živlom.
Napriek „taktické pauzy“, ktorý zaviedol Izrael na umožnenie pomoci, sú bezpečnostné podmienky opísané ako otrasné. Prechod Rafah z Egypta je uzavretý od 7. mája, keď IDF spustili ofenzívu v Rafahu. Cesty do Keren Shalom hraničné prechody v južnom Izraeli sú príliš nebezpečné kvôli útokom IDF na Hamas v Gaze a rabovaniu gangmi.
Napriek tomu, že bolo sužované problémami, námorné mólo bolo opísané ako a „kritické dodatočné vedenie pre dodávky pomoci“ od amerického predstaviteľa. Tlačový tajomník ministerstva obrany generálmajor Patrick Ryder povedal, že „pre túto misiu ešte nebol stanovený konečný dátum, na rozdiel od niektorých tlačových správ o tejto záležitosti.“
Keď bol koncept móla predstavený počas marcového prejavu Joea Bidena o stave únie, bol predstavený ako symbol zdanlivého záujmu amerického prezidenta o ťažkú situáciu Palestínčanov v Gaze. Keďže Izrael obmedzil vstup pomocných konvojov cez pozemné prechody, mólo bolo navrhnuté tak, aby pomohlo zvýšiť prísun potravín do obliehanej enklávy. Kritici však poukázali na to, že projekt mal slúžiť ako a „humanitárne krytie“ svojho druhu za Bidenovu podporu Izraela.
Zdroj sputnik, preložené cez google