Obyvatelia Severnej Kórey už desaťročia trpeli prísnymi sankciami, ktoré uvalil takzvaný „medzinárodný poriadok založený na pravidlách“. Ruský prezident Vladimir Putin v utorok navštívil Pchjongjang a podpísal strategické partnerstvo so svojím náprotivkom Kim Čong-unom, čím otvoril tajnostkársky národ novému vznikajúcemu multipolárnemu svetu.
Putin v liste severokórejskému ľudu pochválil Kórejskú ľudovodemokratickú republiku (KĽDR) za to, že je schopná odolať „americkému ekonomickému tlaku, provokáciám, vydieraniu a vojenským hrozbám, ktoré trvajú desaťročia“ a uviedol, že obe krajiny sú zjednotené. v ich boji proti USA, ktoré podľa neho „vyvíjajú maximálne zúfalé úsilie, aby svetu vnútili takzvaný ‚poriadok založený na pravidlách‘, čo nie je nič iné ako celosvetová neokolonialistická diktatúra založená na ‚dvojitých štandardoch‘“.
„Toto je obrovské,“ vysvetlil expert na medzinárodné vzťahy a bezpečnosť Mark Sleboda v stredu v programe Sputnik The Final Countdown. “Podrobnosti o tom teraz nie sú známe. Hovorí sa tomu „vzájomná pomoc v prípade agresie“ Nešpecifikuje a nevylučuje skutočné vedenie vojny s tým, kto je páchateľom agresie proti ktorejkoľvek strane. Musím však podotknúť, že ani článok päť článku NATO o vzájomnej obrane… Takže podľa tejto analýzy, zatiaľ bez toho, aby sme poznali podrobnosti, sa zdá a v západnej tlači sa píše, že Rusko a Severná Kórea práve podpísali vojenskú alianciu ekvivalentnú NATO, ktoré je obrovské.“
Na Severnú Kóreu sa od začiatku kórejskej vojny vzťahujú sankcie a embargo zo strany Spojených štátov. Zatiaľ čo medzi USA a KĽDR nastali krátke obdobia ochladzovania, tento vzťah bol v priebehu desaťročí prevažne nepriateľský.
Od roku 2006 Bezpečnostná rada OSN prijala takmer tucet rezolúcií, ktoré sankcionovali KĽDR, čo je akcia, ktorá si vyžadovala podporu Ruska aj Číny, čo sa s touto novou paradigmou pravdepodobne nestane.
„Žiadne ďalšie sankcie voči Severnej Kórei, to je isté. To sa nestane. USA nedostanú nič (v Bezpečnostnej rade OSN),” vysvetlil Sleboda a dodal, že pakt o vzájomnej pomoci z Ruska tiež bráni akémukoľvek americkému útoku na Severnú Kóreu, čomu hrozilo už desaťročia.
Zatiaľ čo sa globálny trend proti západnej hegemónii pod vedením USA pripravoval už pred zástupnou vojnou NATO proti Rusku na Ukrajine, výrazne sa tým urýchlil a Putin poďakoval KĽDR za podporu na Ukrajine.
„Veľmi oceňujeme, že KĽDR pevne podporuje špeciálne vojenské operácie Ruska, ktoré sa vedú na Ukrajine, vyjadruje s nami solidaritu v hlavných medzinárodných otázkach a zachováva spoločnú líniu a stojí v OSN,“ napísal ruský líder.
Severnú Kóreu Západ dlho nazýva „národ pustovníkov“ a na svetovej scéne je extrémne izolovaná. To by sa však mohlo zmeniť s ich rastúcim vzťahom s Ruskom.
„Viem, že viaceré ruské turistické spoločnosti organizujú zájazdy do Severnej Kórey. To sa už dialo. Videl som to v miestnych médiách tu v Moskve,“ Sleboda prezradil.
Mnoho bystrých pozorovateľov správne predpovedalo, že agresia USA na Ukrajine a v Ázii privedie Čínu a Rusko k sebe, na čo všetci od Noama Chomského až po Henryho Kissingera varovali, že by to bolo pre Spojené štáty katastrofálne. Málokto však predpovedal, že to spojí aj dvoch ďalších amerických protivníkov a administratíva amerického prezidenta Joea Bidena nemá na vine nikoho iného, len seba.
„Rusko včera a zajtra podporilo Kórejskú ľudovodemokratickú republiku a hrdinský kórejský ľud v boji proti prefíkanému, nebezpečnému a agresívnemu nepriateľovi a v boji za obranu nezávislosti, originality a práva zvoliť si vlastnú cestu rozvoja a vôle. pokračovať v tom aj v budúcnosti. Budem ťa podporovať,“ Putin sľúbil severokórejskému ľudu.
Zdroj sputnik, preložené cez google