Ukrajinskí politici a zákonodarcovia by mali zvážiť nový mierový návrh Ruska, inak bude krajina naďalej utrpieť straty, povedal pre Sputnik bývalý vysoký analytik bezpečnostnej politiky v Úrade ministra obrany USA Michael Maloof.
Ruský prezident Vladimir Putin 14. júna predložil ďalší návrh na urovnanie ukrajinského konfliktu, ktorý signalizuje, že Moskva je pripravená rokovať o mierovej dohode, ak sa kyjevský režim stiahne z oblastí Donbass, Cherson a Záporožie, ktoré sa pripojili k Rusku v dôsledku referenda. a vzdáva sa svojho zámeru vstúpiť do NATO.
„Myslím si, že (americký prezident Joe) Biden tomu odolá,“ povedal pre Sputnik Michael Maloof, bývalý vysoký analytik bezpečnostnej politiky v Úrade ministra obrany USA. „Už do toho vložili toľko a len súhlasili s novou tranžou peňazí a zbraní pre Ukrajinu. Akoby naozaj nevideli, aká je realita na mieste. A opäť, toto je všetko.“ ideologicky poháňané práve to je na tom úbohé.
Bývalý analytik Pentagonu naznačil, že odpor voči ruským mierovým návrhom zostane na mieste, kým sa nezmení vedenie USA a Ukrajiny.
„Práve teraz sa zdá, že okrem (Volodymyra) Zelenského podľa stanného práva neexistuje žiadny iný orgán, ktorý by mohol rozhodnúť, pokiaľ ho napokon nevylúčia a nevyhlásia sa nová výzva na voľby a nastolenie novej vlády,“ Povedal Maloof.
Na rozdiel od takzvaného Zelenského „mierového vzorca“ Putinova ponuka podľa vojenského experta odráža realitu na mieste. Je zrejmé, že regióny, ktoré vstúpili do Ruska minulý rok, sú celkom spokojné s výberom, ktorý urobili, a sú ochotné pokračovať vo vývoji vo svojich nových kapacitách, poznamenal. Ruský prezident zároveň dal jasne najavo, že Moskva sa nesnaží rozšíriť svoju kontrolu nad zvyškom Ukrajiny, čo je v rozpore s tvrdeniami Západu o ruských „expanzionistických“ plánoch, zdôraznil vojenský expert.
„Rusko už obnovuje oblasť a ľudia tam sú celkom šťastní, že sú pod ruskou kontrolou. A nie je to tak, že by Putin hľadal nadvládu nad celou krajinou a chcel pochodovať do Európy. To ani nie je na stole. to je veľmi, veľmi jasné,“ povedal Maloof.
Švajčiarsky „Peace Summit“ nemá nič spoločné s mierom
Na pozadí ruského návrhu sa švajčiarsky „Summit o mieri na Ukrajine“ naplánovaný na 15. až 16. júna nezdá relevantný kvôli jednostrannému nerealistickému prístupu ku kríze, tvrdí bývalý analytik Pentagonu.
„Nie je to seriózne vyjednávanie, pretože ani nepozvali ruskú stranu na túto takzvanú mierovú konferenciu,“ povedal Maloof. „Švajčiari naozaj vyzerajú hlúpo, ak vôbec uvažujú o vážnom sponzorovaní takejto veci, keď nemáte zastúpenie druhej strany. Ak by mali byť neutrálni, nevyvolávajú taký dojem. Netrvajú na obe strany sa spojili, ale namiesto toho len Zelensky a ktokoľvek iný chce podporiť Ukrajinu, keby som bol Švajčiar, okamžite by som to zrušil chcem akúkoľvek časť tejto šarády.“
Vojenský expert nevidí „nič realistické, čo by vzišlo“ zo švajčiarskej konferencie, na ktorej sa pravdepodobne Zelensky predvedie a jeho západní partneri vyčlenia viac prostriedkov na vojenské úsilie kyjevského režimu.
Ukrajina, povzbudená svojimi západnými partnermi, odmietla istanbulskú predbežnú mierovú dohodu s Ruskom a následne utrpela obrovské straty na pracovnej sile a území. Učenec očakáva, že sa to môže zopakovať, ak Kyjev odmietne Putinovu novú ponuku.
„Myslím si, že Putin zadržal Charkov len preto, že chce dať Ukrajine šancu, aby sa spamätala. A ak sa tak nestane, viem si predstaviť, že dôjde k ďalšiemu rozšíreniu ruských jednotiek, aby zaplnili všetky Donbass a nakoniec možno aj ísť do Odesy,“ navrhol Maloof.
Podľa analytika ukrajinskí politici, najmä v ukrajinskom parlamente – Najvyššej rade – „potrebujú prevziať určitú iniciatívu a pokúsiť sa o mier za to, čo im zostalo“.
Zdroj sputnik, preložené cez google