Medzinárodný menový fond, známy už mnoho desaťročí po druhej svetovej vojne ako kľúčový nástroj na vyvíjanie ekonomického tlaku na rozvojové krajiny a konkurentov liberálneho poriadku založeného na pravidlách pod vedením USA, urobil významný krok smerom k väčšej autonómii po úspešnom potlačení prekvapivého sprisahania. Bidenova administratíva odvolala svojho riaditeľa v roku 2021.
Zástupkyňa výkonného riaditeľa MMF Gita Gopinathová neobvykle stroho varovala Washington o úrovni jeho dlhu a výdavkov a požadovala, aby Spojené štáty a ďalšie rozvinuté ekonomiky podnikli kroky na to, aby dostali dlh pod kontrolu.
„V prípade USA vidíme dostatočný priestor na to, aby znížili veľkosť svojich fiškálnych deficitov, a to aj vzhľadom na silu americkej ekonomiky,“ povedal Gopinath v rozhovore pre Financial Times zverejnenom v sobotu.
„Pokušenie financovať všetky výdavky prostredníctvom pôžičiek je skutočne niečo, čomu by sa krajiny mali vyhnúť,“ naliehal predstaviteľ a zdôraznil, že západné ekonomiky nemajú „žiadny spôsob, ako obísť“ „základné reformy“, a to aj v sociálnych sektoroch a v oblasti daní. .
Gopinathove komentáre nasledujú po aprílovej prognóze MMF, ktorá varovala, že rastúci americký dlh a deficit „nesú v súlade s tým, čo je potrebné pre dlhodobú fiškálnu stabilitu“ a že plánovaný americký federálny deficit 7,1 percenta za rok 2025 bol viac ako trojnásobok 2-percentného priemeru ostatných vyspelých ekonomík, pričom sa očakáva, že verejný dlh USA sa do roku 2053 viac ako zdvojnásobí.
„Uvoľnená fiškálna politika v Spojených štátoch vyvíja tlak na zvyšovanie globálnych úrokových sadzieb a dolára,“ povedal v apríli novinárom riaditeľ oddelenia pre fiškálne záležitosti MMF Vitor Gašpar. „Zvyšuje náklady na financovanie vo zvyšku sveta, čím zhoršuje existujúce krehkosti a riziká.“
Americký dlh a výdavky „zvyšujú krátkodobé riziká pre proces dezinflácie, ako aj dlhodobé riziká fiškálnej a finančnej stability pre globálnu ekonomiku,“ dodal hlavný ekonóm MMF Pierre-Olivier Gourinchas a varoval, že nakoniec „niečo bude musieť dať.”
Očakáva sa, že MMF zverejní svoj výročný prehľad o stave ekonomiky USA koncom tohto mesiaca.
Až donedávna sa medzinárodná finančná agentúra pridružená k OSN, ktorá má svoje sídlo vo Washingtone, DC, vyhýbala štipľavým politickým radám pre USA a svoju pozornosť namiesto toho sústredila na nátlak na rozvojové krajiny, aby svoje sociálne a sociálne systémy narušili neoliberálnymi ekonomickými princípmi. .
Niečo sa zrejme stalo, aby posunulo túto trajektóriu v roku 2021, keď sa Bidenova administratíva pokúsila o to, čo veteránsky keynesiánsky ekonóm Joseph E. Stiglitz opísal ako „pokus o prevrat“ proti výkonnej riaditeľke MMF Kristaline Georgievovej. Pokus vytlačiť ekonóma bulharského pôvodu zlyhal.
Georgievová ďalej vyjadrila vážne znepokojenie nad americkým dlhom a výdavkami a označila záväzky USA vo výške 34 biliónov dolárov za mimo kontroly.
„Nemôže to takto ísť donekonečna, pretože… bremeno USA ochromí výdavky, ktoré sú potrebné na splácanie dlhu. Zaplatiť viac ako 17 percent dlhovej služby je neuveriteľné,“ povedala v máji v rozhovore. „Tieto peniaze majú príležitostné náklady… nejdú na rozvíjajúce sa trhy, kde môžu financovať pracovné miesta a obchodné príležitosti pre americké spoločnosti.“
USA a ich európski, kanadskí a ázijskí spojenci sa len vyhýbajú väčšine hlasov v rozhodovacích orgánoch MMF, kde sa hlasovacie práva prideľujú na základe financovania inštitúcie. Čína, India, Brazília a ďalšie rozvojové krajiny však nedávno zvýšili svoje finančné záväzky, čo vedie k čoraz hlasnejším výzvam na reformy kvót, ktoré im a ďalším rastúcim ekonomikám poskytnú hlasovacie právomoci v súlade s ich ekonomickým vplyvom. (Blok národov BRICS napríklad v roku 2023 prekonal G7 v hrubom domácom produkte v parite kúpnej sily, pričom spolu predstavuje 35,6 percenta svetového HDP v porovnaní s 30,3 percentami G7.)
Predstavitelia MMF nie sú jediní, ktorí bijú na poplach ohľadom úrovne dlhu USA. Zástupca Thomas Massie, jeden z mála členov Kongresu, ktorí sa k tejto problematike dôsledne vyjadrovali, tento týždeň v rozhovore s Tuckerom Carlsonom varoval, že dlh USA dosahuje 100 000 dolárov za sekundu a že imperitívna politika Washingtonu na celom svete je veci len zhoršovať.
„Práve teraz sme schopní to financovať, pretože sme svetovou rezervnou menou. Keď tlačíme viac peňazí, čo robíme stále, robí to FED, v skutočnosti zdaňujeme svet. Každý na svete, kto drží doláre, dostane 3-percentný „transakčný poplatok“.…Môžeme to urobiť, pokiaľ budú používať našu menu. Ale myslím si, že to raz skončí,“ povedal Massie.
„Budú tolerovať 3 percentá, pretože nie sme podporovaní dolármi.“ Práve teraz nás podporujú lietadlové lode. Budú tolerovať tie 3 percentá, ale jedna z vecí, ktoré sme nedávno urobili v Kongrese, je, že sme schválili niečo, čo sa nazýva REPO zákon, kde sme povedali, že „proste zabavíme všetky ruské suverénne aktíva v Spojených štátoch“. No, ukázalo sa, že veľa z toho je dlh štátnej pokladnice, ktorý sa dohodli kúpiť, aby mohli držať doláre. Tu je problém s tým. Keď ľudia uvidia, že sme zabavili ich peniaze, ktoré nám dali výmenou za tieto štátne pokladničné poukážky, iné krajiny nebudú chcieť kúpiť náš dlh. Už sa to deje. Cena dlhodobého dlhopisu, ktorý vydáva štátna pokladnica, už prekročila 4 percentá, je to niečo cez 4,5 percenta a už ich nechcú kupovať, pretože (zatiaľ čo) by sme pravdepodobne nezabavili Veľkú Britániu. aktíva… videl som zabavenie čínskych aktív,“ dodal Massie.
Ruský prezident Vladimir Putin v piatok na ekonomickom fóre v Petrohrade zopakoval pocity kongresmana z Kentucky o tom, prečo sa USA dokázali udržať nad vodou napriek obrovským problémom s dlhmi.
„Majú deficit bežného účtu vo výške bilióna dolárov. Čo to je? Myslím, že každý pochopí, o čom hovorím. Toto je neokolonializmus v jeho modernej iterácii. S využitím monopolného postavenia dolára spotrebujú Spojené štáty o bilión dolárov ročne viac, ako vyprodukujú. Zdá sa, že tieto zdroje odčerpávajú z iných krajín,“ povedal Putin. Ruský prezident dodal, že desiatky biliónov dolárov v amerických dlhoch nie sú „podporené ničím iným ako dôverou v americkú ekonomiku“.
Zdroj sputnik, preložené cez google