V decembri 2023 Human Rights Watch oznámila, že politiky a systémy Meta na moderovanie obsahu sa zdajú byť „čoraz viac umlčujúce“ hlasy podporujúce Palestínčanov na Instagrame a Facebooku.
Meta*, predtým spoločnosť Facebook, ktorá vlastní aj Instagram, je žalovaná za cenzúru palestínskeho obsahu na svojich platformách sociálnych médií. Žalobu podal v utorok bývalý inžinier Meta, Ferras Hamad, ktorý je Palestínčan-Američan.
Hamad nároky bol vyhodený Meta za to, že sa snažil pomôcť opraviť chyby spôsobujúce potláčanie palestínskych príspevkov na Instagrame. Jeho prípad, ktorý bol predložený na kalifornskom štátnom súde, obviňuje Meta z diskriminácie, nesprávneho ukončenia pracovného pomeru a iných previnení v súvislosti s jeho prepustením.
Hamad prvýkrát začal pracovať na tíme strojového učenia spoločnosti v roku 2021. Materskú spoločnosť Facebooku obvinil zo vzoru zaujatosti voči Palestínčanom. Potom, čo bol vo februári prepustený, Hamad povedal, že Meta vymazal internú komunikáciu medzi pracovníkmi o smrti ich rodinných príslušníkov v Gaze. Tvrdil tiež, že spoločnosť vykonala vyšetrovanie používania emotikonov palestínskej vlajky ich zamestnancami.
Podľa žaloby spoločnosť nevykonala podobné vyšetrovanie pre zamestnancov, ktorí vysielali emotikony s izraelskou alebo ukrajinskou vlajkou.
Takmer 200 zamestnancov Meta vyjadrilo podobné obavy ako Hamad generálnemu riaditeľovi spoločnosti Markovi Zuckerbergovi v otvorenom liste začiatkom tohto roka.
Hamad tvrdí, že v decembri si všimol procedurálne nezrovnalosti pri vybavovaní SEV (udalosti na stránke) súvisiace s obmedzeniami obsahu zverejneného palestínskymi osobnosťami, ktoré zabránili tomu, aby sa príspevok objavil vo vyhľadávaní a informačných kanáloch. V jednom takom okamihu žaloba tvrdí, že Hamad našiel krátke video zverejnené palestínskym fotoreportérom nesprávne klasifikované ako pornografické, hoci zobrazovalo zničenú budovu v Gaze.
Hamad povedal, že SEV bola súčasťou jeho pracovnej funkcie po tom, čo požiadal o vyriešenie chyby, ktorá zrejme cenzurovala palestínsky obsah. Ale mesiac po tom, čo vyjadril svoje obavy, zástupca spoločnosti Meta mu povedal, že je predmetom vyšetrovania a ako odpoveď podal internú sťažnosť na diskrimináciu. O niekoľko dní neskôr bol Hamad prepustený.
Začiatkom tohto roka Human Rights Watch napísali správu, v ktorej tvrdili, že politiky a systémy Meta na moderovanie obsahu čoraz viac utlmili hlasy podporujúce Palestínu na ich platformách, Instagrame a Facebooku.
Organizácia píše, že ich správa „dokumentuje vzor nenáležitého odstraňovania a potláčania chráneného prejavu vrátane pokojného prejavu na podporu Palestíny a verejnej diskusie o palestínskych ľudských právach“.
Organizácia našla šesť kľúčových vzorov cenzúry, z ktorých každý sa opakuje najmenej v 100 prípadoch: „odstránenie obsahu, pozastavenie alebo vymazanie účtov, neschopnosť pracovať s obsahom, neschopnosť sledovať alebo označovať účty, obmedzenia používania funkcií, ako je Instagram. /Facebook Live a „zakázanie tieňov“.
Dodávajú, že správa „zistila, že problém pramení z chybných Meta politík a ich nekonzistentnej a chybnej implementácie, nadmerného spoliehania sa na automatizované nástroje na moderovanie obsahu a nenáležitého vládneho vplyvu na odstraňovanie obsahu“.
*Meta je v Ruskej federácii zakázaná pre extrémistické aktivity.
Zdroj sputnik, preložené cez google