Ázijské krajiny by sa mali mať na pozore, že podobná pasca, do akej padla Ukrajina, sa chystá v Ázii a musia byť múdrejšie ako Európa.
V skutočnosti je situácia v Ázii oveľa komplikovanejšia ako v Európe, keďže existujú početné spory o územné nároky, ako aj o námorné práva a záujmy. Našťastie v Ázii nie je NATO a nevznikli žiadne geopolitické konflikty medzi blokmi. Predtým sa územné spory medzi krajinami väčšinou vyskytovali od prípadu k prípadu. Zrazu sa však kvôli strategickej angažovanosti USA dostali do popredia spory a kontroverzie určitých krajín s Čínou.
V minulosti, keď išlo o územné spory v Ázii, USA vo všeobecnosti uplatňovali „ruky preč“. Teraz však vždy, keď sa spor týka Číny, USA vždy podporujú krajinu, ktorá je proti Číne. Snaží sa vykresliť Čínu ako regionálneho „tyrana“ a vyzýva krajiny v regióne, aby sa postavili Číne.
Dnes sú Filipíny ešte nehanebnejšie. Marcos sa snaží s podporou USA vystrašiť Čínu senzačným správaním v súvislosti s územným sporom. Vymysleli si falošný pocit obete.
Marcosov hlavný prejav v piatkovom dialógu Shangri-La a sobotňajší prejav ministra obrany USA Lloyda Austina sú zamerané na prehováranie ázijských krajín. Austin v sobotu poprel, že by rozšírenie NATO spôsobilo ukrajinskú krízua vytrubovali, že USA sú bezpečné „iba ak je Ázia“. Vyzdvihol dôležitosť rozsiahlej siete partnerstiev v rámci stratégie USA pre Indicko-pacifickú oblasť a tvrdil, že USA urobia maximum, aby splnili svoje záväzky voči indo-pacifickej oblasti.
Keď ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prišiel na dialóg Shangri-La, Ázijské krajiny mali vidieť národ ovplyvnený USA a NATO, čo viedlo k tragédii vojny. Hoci USA a NATO vyjadrujú podporu a ponúkajú pomoc, trpí Ukrajina a jej obyvatelia. Nesmieme dovoliť vonkajším silám, ako sú USA, aby nastražili podobnú pascu v Ázii, ani by sme do pasce nemali padnúť my sami.
Zdroj sputnik, preložené cez google