17.7 C
Bratislava
pondelok, 28 júla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

„Politická, hospodárska a morálna fiasko“-Marine Le Pen evisceruje pakt USA-EU

Vodca parlamentnej frakcie francúzskej pravicovej strany Národná rally, Marine Le Pen, nazval obchodnú dohodu medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi za politickú, hospodársku a...
HomeNezaradenéZápadné médiá jednomyseľne chvália ruskú technológiu elektronického boja

Západné médiá jednomyseľne chvália ruskú technológiu elektronického boja

Západné krajiny výrazne zaostávajú za Ruskom vo vývoji technológie na rušenie a deaktiváciu elektronických signálov na bojisku, hovorí jeden odborník na medzinárodné vzťahy.

Neviditeľná sila sa ukazuje ako rozhodujúca v ruskom konflikte s Ukrajinou, tvrdí analytik Mark Sleboda a všimli si to aj západné médiá.
Množstvo amerických a európskych spravodajských kanálov, od Washington Post až po Financial Times, v posledných týždňoch priznalo, že ruské elektronické zbrane zasadili úder do najvyspelejších zbraní NATO. Táto technológia umožnila Moskve zmariť navádzanie GPS zameriavania a rušiť komunikačné signály, takže Kyjev sa nemôže zamerať na ruské ciele alebo dokonca udržiavať kontakt medzi jednotkami na bojisku.
Sleboda sa pripojil k utorkovému programu Sputniku The Critical Hour, aby objasnil schopnosti Moskvy, ktoré menia hru, ktoré si získavajú uznanie od ľudí, ako je bývalý dôstojník amerického ministerstva obrany David Pyne.
„Elektronická vojna je oblasťou boja, ktorej veľa ľudí nerozumie, predovšetkým preto, že ju nevidia,“ povedal expert na medzinárodné vzťahy.

„Ale keď si myslíte, že takmer všetky moderné zbraňové systémy – najmä zbraňové systémy USA/NATO – už roky kladú dôraz na presnosť, najmä s navádzaním GPS, (a) spoliehajú sa na elektromagnetické frekvencie… a máte čo do činenia so schopnosťou, ktorá má potenciál zrušiť alebo dokonca nahradiť falošné signály pre všetku túto kontrolu, všetky tieto usmernenia a narušiť všetky tieto komunikácie, začnete si uvedomovať, aké silné môžu byť systémy elektronického boja, ktoré menia hru, na bojisku.“
Sleboda povedal, že Rusko zdokonaľuje takúto technológiu už celé desaťročia ako odpoveď na vzdušné schopnosti svojich protivníkov a na presné údery na veľké vzdialenosti. Namiesto toho, aby sa Moskva len snažila vyrovnať západnému vývoju v týchto oblastiach, snažila sa čeliť silám NATO asymetricky a presadzovať sa v oblastiach, ktoré USA a Európa ešte musia preskúmať.
Analytik zaznamenal prácu vedcov Rogera McDermotta a Michaela Kofmana, ktorá odhaľuje významnú technologickú výhodu, ktorú Rusko získalo zameraním sa na výskum elektronického boja od čias Sovietskeho zväzu.
„Západné médiá si to teraz naozaj začínajú všímať… Už nemusíte chodiť na Sputnik, aby ste to videli,“ poznamenal Sleboda a vymenoval sériu nedávnych článkov na túto tému.

„Washington Post – ‚Ruské rušenie zanecháva niektoré high-tech americké zbrane na Ukrajine neúčinné’… Obrana 1 – ‚Iná americká presne navádzaná zbraň sa stáva obeťou ruského elektronického boja.‘ The Economist – „Rusko začína počítať so svojou prevahou v elektronickom boji“… The New York Times – „Jamming: Ako elektronický boj pretvára ukrajinské bojisko.“ Alebo Financial Times – „Vojenský brífing: Rusko má navrch v elektronickej vojne s Ukrajinou.“
„Takže si myslím, že konsenzus existuje. Západné mainstreamové médiá zažili svoj zlý moment o účinnosti ruskej elektronickej vojny proti týmto vyspelým zbraňovým systémom USA a NATO,“ uzavrel a poznamenal, že schopnosti Moskvy znefunkčnili dokonca aj pokročilú výzbroj, ako sú guľôčky Excalibur navádzané GPS, malý priemer odpálený zo zeme. Bomby (GLSDB) a systémy HIMARS.
Poskytnutie systému Starlink od Elona Muska s obrovskou konšteláciou komunikačných satelitov sa považovalo za veľkú výhodu Kyjevu na začiatku konfliktu po zablokovaní platformy Viasat americkej armády. Ale Rusku sa podarilo zablokovať aj signály Starlink, takže ukrajinské jednotky nemohli počas nedávnych bojov pri Charkove niekoľko dní komunikovať.

„Rusko a Čína sú teraz v pomerne pokročilom štádiu vývoja – nielen vývoja, ale aj nasadzovania – vlastného ekvivalentu systémov Starlink, pretože vidia, aké efektívne boli pri komunikácii na bojisku,“ uviedol Sleboda.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno