8.1 C
Bratislava
utorok, 29 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Liberálna strana Marka Carneyho vyhráva kanadské voľby, projekty CBC

Liberálna strana Kanady vedie v prieskumoch verejnej mienky, pretože hlasovanie sa skončilo vo všetkých provinciách. Kanada vládnuca liberálna strana, ktorú vedie úradujúci premiér Mark Carney,...
HomeNezaradenéAmerika sa pripravuje na vojnu s Čínou počas poslednej provokácie amerického Kongresu

Amerika sa pripravuje na vojnu s Čínou počas poslednej provokácie amerického Kongresu

USA organizujú vojnové hry v blízkosti Juhočínskeho mora, keď americkí zákonodarcovia navštívia Taiwan, čím podkopávajú dlhodobý oficiálny záväzok Spojených štátov k politike jednej Číny.

Spojené štáty americké uskutočňujú vojenské cvičenia so svojimi spojencami v blízkosti Juhočínskeho mora, keď delegácia Kongresu navštívi Taiwan v rámci posledného amerického pokusu podkopať jeho oficiálne politika jednej Číny.
„Mariňáci z USA a Filipín hrali na malých ostrovoch kúsok od Taiwanu zlovestné vojnové hry,“ podľa pre britské médiá s odvolaním sa na správy denníka Wall Street Journal od korešpondentov, ktorí sú súčasťou amerického vojenského pluku.

„Cvičenia zahŕňajú nasadenie tímov námornej pechoty z vrtuľníkov Chinook, prípravu neozbrojených útočných pušiek a prieskum terénu, ktorý by sa hypoteticky použil v prípade vypuknutia konfliktu,“ pokračuje článok. „Vývoj je znepokojivým pohľadom do perspektívy amerických vojenských vodcov… Akýkoľvek priamy konflikt medzi USA a Čínou by sa mohol ľahko rozvinúť do tretej svetovej vojny, pričom oba štáty budú vlastniť jadrové zbrane, ktoré by mohli zničiť planétu.“
Historický postoj Spojených štátov k intervencii na Taiwane bol postojom takzvanej „strategickej nejednoznačnosti“, pričom krajina odmietla objasniť, či na toto územie pošle ozbrojené sily. Prezident Joe Biden však porušil tradíciu, keď potvrdil, že by bol ochotný vyslať americké jednotky.
Americká armáda by s najväčšou pravdepodobnosťou pokračovala v stratégii „preskakovania medzi ostrovmi“, uvádza Daily Mail, pokúšajúc sa zaťažiť čínske zdroje rozvetvením ostrovných reťazcov pri čínskom pobreží. Čoraz impozantnejšia námorná sila Číny by však skomplikovala akýkoľvek pokus USA a britský bulvárny denník pripúšťa, že „Peking by mal významnú výhodu v boji na svojom vlastnom dvore“.
Americkí mediálni korešpondenti informovali o nadväznosti na 3. námorný prímorský pluk, ktorý po vytvorení pred dvoma rokmi podnikol početné cvičenia na filipínskych ostrovoch. Americké ozbrojené sily prechádzajú reštrukturalizáciou s cieľom pripraviť sa na veľkú vojnu v Tichomorí po desaťročiach bojov proti neregulárnym silám na Blízkom východe.

„Odstupujeme od boja proti terorizmu a protipovstalectva,“ povedala ministerka armády Christine Wormuthová s odkazom na úlohy, po ktorých bol vysoký dopyt vo vojnách USA v Iraku, Afganistane a Sýrii. „Chceme byť pripravení na rozsiahle bojové operácie.“
Čísla v rámci ozbrojených síl krajiny predpovedali Spojené štáty sa musia v nasledujúcich rokoch strachu postaviť Číne vojensky s cieľom zastaviť jej hospodársky rast.
„Rand Corporation varovala asi pred 10 rokmi, že musia ísť do vojny s Čínou do roku 2025, aby zvíťazili,“ poznamenal analytik KJ Noh.

„A tak máme generála (Mikea) Minihana, ktorý hovorí, že pôjdeme do vojny v roku 2025. Admirál (Philip) Davidson povedal, že pôjdeme do vojny v roku 2027. Nech je to akokoľvek, vo Washingtone momentálne nie je otázka, či pôjdu do vojny, ale kedy, a chcú to skôr ako neskôr.“
Medzitým delegácia zákonodarcov má prišiel na Taiwane, aby sa stretol s miestnymi úradmi v poslednej provokácii Spojených štátov ohľadom chúlostivej otázky štatútu územia. Obojstrannú skupinu viedol poslanec Michael McCaul (R-TX), ktorý predsedá Výboru Snemovne reprezentantov pre zahraničné veci.
Návšteva prichádza uprostred napätia naprieč prielivom, po ktorom Čína vykonáva vojenské cvičenia Taiwanský politik William Lai Ching-te urobil vyhlásenia vnímané ako propagácia separatizmu.
Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wenbin vyzval Spojené štáty, aby „vážne dodržiavali zásadu jednej Číny“ a „nezariaďovali žiadnu návštevu členov Kongresu na Taiwane“.

Spojené štáty oficiálne prijali „politiku jednej Číny“ týkajúcu sa Taiwanu a Čínskej ľudovej republiky (ČĽR) v Šanghajskom komuniké z roku 1972, vydanom v rámci úsilia bývalého prezidenta Richarda Nixona o normalizáciu vzťahov s ČĽR.

Politika bola opätovne potvrdená v Spoločnom komuniké z roku 1979 o nadviazaní diplomatických vzťahov s USA uznávajú vládu ČĽR ako jedinú zákonnú vládu Číny a Taiwan ako jej súčasť. Táto pozícia bola ešte raz potvrdená v spoločnej dohode dosiahnutej v roku 1982.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno