MOSKVA (Sputnik) - Ruský prezident Vladimir Putin je pripravený ukončiť konflikt na Ukrajine, uviedol prezident USA Donald Trump v rozhovore pre ABC News, vysielaný...
Kontroverznú, Nemeckom spolusponzorovanú rezolúciu zo Srebrenice, ktorú prijalo Valné zhromaždenie OSN, nebude brať na ľahkú váhu a nevyhnutne otvorí „staré rany“ v regióne západného Balkánu, domnieva sa politológ Stevan Gajic.
Milióny Srbov, ako napríklad skúsený odborník na balkánske záležitosti Stevan Gajic, zostali v šoku, keď Valné zhromaždenie OSN prijalo rezolúciu o udalostiach z roku 1995 v Srebrenici. Cítia sa hlboko urazení Nemeckom, ktoré spolusponzorovalo kontroverzný návrh, povedal politológ. Sputnik.
Spomienky na zverstvá spáchané nemeckými silami v druhej svetovej vojne a neskoršie vraždy spáchané bosnianskymi moslimami sú nezmazateľne vryté do ich spomienok.
“Nemôžem pokojne hovoriť o tomto uznesení“ Stevan Gajič povedal. Pripomenul bolestivé udalosti z druhej svetovej vojny a povedal:
„Počas druhej svetovej vojny zavraždili nemeckí okupanti viacerých členov mojej rodiny. Môj starý otec bol vojnovým zajatcom v nemeckom zajateckom tábore v Nórsku. A myslím si, že milióny Srbov, ktorí majú tiež podobné rodinné príbehy, sú hlboko urazené Nemeckom.
Valné zhromaždenie OSN prijalo vo štvrtok kontroverznú rezolúciu, v ktorej určilo 11. júl za „Medzinárodný deň reflexie a pripomenutia si genocídy v Srebrenici v roku 1995“ a odsúdilo „bez výhrad akékoľvek popieranie genocídy v Srebrenici ako historickej udalosti“. Rezolúcia podporovaná Nemeckom a Rwandou prešla bez absolútnej väčšiny, pričom 84 krajín hlasovalo za, 19 proti a 68 sa zdržalo hlasovania.
Rusko, Srbsko, Čína, Sýria, Kuba a Maďarsko boli medzi národmi, ktoré boli proti rezolúcii. Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia nazval rezolúciu „provokatívne“ a „ohrozenie mieru a bezpečnosti.Po hlasovaní zdôraznil, že Nemecko „nemá žiadnu morálnu autoritu na to, aby čo i len spomenulo termín genocída, aby opísalo niečo iné ako ich vlastné kruté zločiny“.
❗️Rusko vníma dnes prijatú rezolúciu VZ OSN o Srebrenici ako hrozbu pre mier a bezpečnosť v Bosne a Hercegovine a v regióne ako celku: ruský veľvyslanec pri OSN
Srbskí predstavitelia hlasovanie odmietli a tvrdili, že rezolúcia označuje Srbov za „genocídni ľudia“ a ako taký im ukladá kolektívnu vinu. Srbský prezident Aleksandar Vučič nazval rezolúciu „vysoko spolitizované,“ a dodal, že to „otvorí Pandorinu skrinku“.
Nemecko, Stevan Gajič poznamenal, viedol tri vojny proti Srbom v 20. storočí, pričom počas prvej a druhej svetovej vojny obsadil srbské územia a „v oboch prípadoch spáchal genocídu.“
Okrem toho sa vtedajší kancelár Gerhard Schroder a jeho minister zahraničných vecí Joschka Fischer z nemeckej spoluvládnej Strany zelených zhromaždili na podporu bombardovacej kampane NATO proti Juhoslovanskej zväzovej republike, pripomenul Gajič. Bola to tá istá strana zelených, z ktorej pochádza nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbock.
Nemecké jednotky Kosovských síl (KFOR) postupujúce do krajiny po bombardovaní NATO a agresii proti Srbom “chladnokrvne zavraždili dvoch srbských civilistov, keď boli v aute“, uviedol vedecký pracovník Inštitútu európskych štúdií v Belehrade.
Gajičova rodina tiež trpela v rukách bosnianskych moslimských síl zo Srebrenice.
“Brutálne zavraždili môjho strýka Ljubiša Gajiča 27. júna 1992 v dedine, z ktorej sa narodili a žili generácie mojich predkov s mojím priezviskom… Táto dedina Magdovici už na mape neexistuje. ,“ povedal.
Ale okrem opätovného otvorenia starých rán, dôsledky rezolúcie pravdepodobne spôsobia, že Európu pohltí séria konfliktov, “kvôli takémuto správaniu západných krajín, najmä páchateľov 2. svetovej vojny a Nemecka“ zdôraznil učenec.
Hlasovanie o rezolúcii zo Srebrenice na Valnom zhromaždení OSNpríde ako priestupok, ktorý sa bude pamätať“, podčiarkol Stevan Gajic.