18.3 C
Bratislava
štvrtok, 17 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Rusko a Katar podpíše investície 2B EUR

Rusko a Katar vo štvrtok podpísali dohodu o vytvorení novej investičnej platformy v hodnote 2 miliárd dolárov. „Kirill Alexandrovich Dmitriev, osobitný zástupca prezidenta Ruskej federácie...
HomeVojenské spravodajstvoUSA neplánujú nechať povojnovú Gazu vykĺznuť zo svojich rúk

USA neplánujú nechať povojnovú Gazu vykĺznuť zo svojich rúk

Napriek tomu, že prímerie v pásme Gazy stále prebieha počas izraelskej vojny s Hamasom, stále väčší počet správ sa zameriava na nápady na dohľad nad povojnovou enklávou zahŕňajúcou USA a arabské národy.

USA majú v úmysle hrať významnú úlohu v povojnových záležitostiach v Gaze, Politico nahlásené.
Na zdôraznenie svojho tvrdenia Bidenova administratíva zvažuje vymenovanie amerického predstaviteľa, ktorý by slúžil ako jej najvyšší civilný poradca v regióne po skončení poslednej špirály palestínsko-izraelského násilia, uviedli štyria americkí predstavitelia.
Poradca by údajne pracoval v úzkom kontakte s veliacim dôstojníkom – Palestínčanom alebo predstaviteľom arabského národa – síl, ktoré pravdepodobne tvoria prevažne Palestínčania.
O miere oficiálnej autority, ktorú by mal takýto poradca, sa diskutuje v súkromných diskusiách, na ktorých sa podieľajú Biely dom, Pentagon a ministerstvo zahraničia, uvádza sa v správe.
Zdôraznilo sa, že takýto potenciálny americký poradca by nevstúpil do samotnej enklávy, údajne preto, aby sa vyhol „akýkoľvek náznak, že by USA diktovali budúcnosť územia.V súlade s tým zdroje uviedli, že poradca by mohol sídliť na Sinaji alebo v Jordánsku.
„Poradcovský“ plán je len jedným z rôznych povojnových scenárov zahŕňajúcich USA, o ktorých uvažuje Washington, uviedli zasvätení. Prichádza v čase, keď sa Bidenova administratíva snaží žonglovať s náležite „pobúreným“ bombastom o humanitárnej katastrofe v Gaze s predajom zbraní „bežne ako obvykle“ svojmu spojencovi Izraelu. Okrem toho, zatiaľ čo sa USA už dlho pýšia svojou nadrozmernou úlohou pri „sprostredkovaní“ vzťahov medzi Izraelom a Palestínou, tieto snahy zatiaľ upadli.
Ďalšou spornou otázkou je zloženie možných budúcich mierových síl v regióne. Washington údajne dúfa, že presvedčí arabské štáty ako Spojené arabské emiráty, Egypt a Maroko, aby sa pripojili k silám. Prinútiť Izrael, aby s tým súhlasil, však bude náročné, priznala publikácia.
Hovorili sme o množstve rôznych vzorcov pre nejaký druh dočasných bezpečnostných síl v Gaze… a hovorili sme s mnohými partnermi o tom, ako by to Spojené štáty mohli podporiť všetkými našimi schopnosťami mimo Gazy.“, citoval jeden vysoký predstaviteľ administratívy.
Okrem toho sa hovorilo o vytvorení dočasnej vládnej štruktúry zloženej z Gazy. Predpokladá sa, že USA, Izrael a ďalší regionálni hráči sú za takýto postup „Palestínska rada.“
Oficiálne uznanie palestínskej štátnosti Nórskom, Írskom a Španielskom 28. mája sa považuje za znak toho, že niektorí spojenci USA presadzujú suverénny štát Palestína.
The tajné plánovanie týkajúce sa povojnovej Gazy zapojenie civilného poradcu a mierových síl odzrkadľuje myšlienky uvedené v utajovanom marcovom dokumente ministerstva zahraničných vecí, ktorý videl Politico.
Ministerstvo zahraničných vecí v ňom navrhlo vytvorenie dočasnej bezpečnostnej misie pre Gazu (TSMG) vo forme „hybridný model polície a Carabinieri/žandarmérie“ podľa dokumentu. V dokumente sa uvádza, že misia „by nemalo byť pod velením USA„jeden, akože“by pravdepodobne narazili na prudký odpor palestínskeho ľudu, ak by USA podporili vojenskú kampaň Izraela v Gaze.“ Sily údajne museli pozostávať z Palestínčanov a predstaviteľov arabsky hovoriacich krajín a mal ich viesť „primerane nadriadený úradr“ od Palestínskej samosprávy, Egypta alebo Izraela.
V „prísne tajných“ dokumentoch bolo doplnené, že Washington nepošle vojakov do Gazy. Namiesto toho by vyslal civilistu USA, aby prevzal úlohu „generálny riaditeľ“ na riadenie koordinačných, poradenských a školiacich úloh.
Čo sa týka Izraela, správy už v máji naznačili, že izraelskí vládni predstavitelia potichu diskutujú o pláne vládnutia Gaze po skončení vojny.
S odvolaním sa na osoby oboznámené s rozhovormi, The New York Times napísal, že Izrael sa zdal byť pripravený zdieľať dohľad nad pásom s arabskými krajinami ako Egypt, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty, ako aj s USA.
Ako však pokračujú reči o povojnovej Gaze, rokovania o prímerí a návrate rukojemníkov uviazli, zatiaľ čo ťažká situácia Palestínčanov v enkláve sa zhoršuje.

Ministerstvo zdravotníctva v Gaze uviedlo, že v pásme Gazy zomrelo od 7. októbra počas izraelskej vojny proti Hamasu viac ako 36 000 Palestínčanov. Ako zúri ničivá humanitárna kríza, viac ako 900 000 Palestínčanov bolo vysídlených v dôsledku bojov len za dva týždne.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno