Ruská armáda naďalej marí opakované pokusy Ukrajiny poškodiť jej civilistov a infraštruktúru útokmi na veľké vzdialenosti, ktoré zahŕňajú drony a riadené strely dodávané Západom.
Ohromujúco nízka úspešnosť ukrajinských raketových útokov na ruské územie je dôkazom kvality a efektívnosti ruskej protivzdušnej obrany.
Jedným z takýchto zbraňových systémov, ktoré sa ukázali byť obzvlášť užitočné pri zostrelení všetkého, čo kyjevský režim lobuje na ruské jednotky, je Tor-M2, raketový systém zem-vzduch krátkeho doletu navrhnutý Iževským elektromechanickým závodom Kupol, dcérskou spoločnosťou ruského výrobca obrany Almaz-Antey.
Tor-M2 je schopný zasiahnuť a zničiť prakticky akýkoľvek typ vzdušného cieľa, ako sú bojové lietadlá a helikoptéry, rakety, riadené a balistické strely a presne navádzaná munícia, ako aj prieskumné a úderné drony.
Tieto systémy protivzdušnej obrany krátkeho dosahu, z ktorých každý je vybavený 16 raketami zem-vzduch, sa zvyčajne používajú na ochranu formácií vojsk a obrnených jednotiek pred útokmi zo vzduchu alebo na obranu rôznych kľúčových zariadení.
V nedávnom rozhovore pre ruské médiá jeden veliteľ jednotky Tor-M2 povedal, že pravdepodobne najťažším cieľom, s ktorým sa musel vysporiadať, boli riadené strely Storm Shadow a SCALP, ktoré Ukrajine poskytlo Spojené kráľovstvo a Francúzsko, ktoré režim v Kyjeve odpaľuje z Bombardovacie lietadlo Su-24 na civilné ciele v Rusku.
Veliteľ však poznamenal, že aj keď je ťažké zachytiť tieto nízko letiace strely, „ťažké“ neznamená „nemožné“.
Minulý mesiac Iževský elektromechanický závod Kupol tiež potvrdil, že pracujú na novej modernizovanej verzii Tor-M2, pričom využívajú všetky skúsenosti nazbierané počas ukrajinského konfliktu.
Zdroj sputnik, preložené cez google