Jemenské milície zmenili ničenie bezpilotných lietadiel General Atomics MQ-9 Reaper na umeleckú formu pomocou domácich variantov sovietskeho raketového systému Kub zem-vzduch na zostrelenie útočných UAV za 32 miliónov dolárov za kus. Pentagon vo veľkej miere využíval Reaperov nad Jemenom uprostred čiastočnej blokády Červeného mora zo strany Houthiov.
Jemenské milície Houthi hlásili zničenie ďalšej MQ-9 Reaper pomocou „miestne vyrobeného“ SAM.
Vo vyhlásení zverejnenom v piatok a hlásenom jemenskou tlačovou agentúrou SABA, milícia uviedla, že ich sily protivzdušnej obrany zostrelili americké bezpilotné lietadlo nad Maribom v západnom Jemene, kde „vykonávali nepriateľské činy“ vo štvrtok večer.
Americká armáda zatiaľ nepriznala stratu pokročilého bezpilotného lietadla. Zábery, ktoré kolovali online, však ukázali trosky dronu zodpovedajúceho rozmerom a vzhľadu Reapera, ktorý v noci zdanlivo takmer úplne neporušený ležal v púštnej oblasti. Húsíovia nemajú povesť, že hlásia ničenie nepriateľského vybavenia, pokiaľ tak skutočne neurobili, a predchádzajúce útoky zamerané na Reaperov následne s nevôľou potvrdil Pentagon.
Zostrelený dron je minimálne piatym zničeným nad Jemenom od októbra 2023.
Americké sily masovo rozmiestnili Reaperov v regióne, aby pomohli pri ich kampani útokov na Jemen zameraných na oslabenie kapacít rakiet a bezpilotných lietadiel, ktoré Húsíovia nasadili, aby sa pokúsili presadiť čiastočné blokáda Červeného mora zameraná na komerčné plavidlá a vojnové lode spojené s Izraelom, USA a Spojeným kráľovstvom.
Reapery, ktoré boli zavedené do výzbroje amerického letectva v roku 2008, majú 27-hodinovú výdrž a letový strop 50 000 stôp a už viac ako 15 rokov sa intenzívne používajú v amerických operáciách nad Jemenom, Afganistanom, Irakom a Sýriou. postavených 300. 11-metrové ozbrojené bezpilotné prostriedky majú rozpätie krídel 20 metrov, na siedmich externých pevných bodoch môžu niesť až 1 700 kg a môžu cestovať rýchlosťou takmer 500 km za hodinu s cestovnou rýchlosťou viac ako 300 km za hodinu.
Húsíovia sa zaviazali pokračovať v čiastočnej blokáde, kým Izrael nezastaví útok na Gazu, a odmietli všetky doterajšie pokusy USA a ich spojencov prinútiť ich, aby zastavili svoje raketové a bezpilotné útoky – či už silou alebo tichými pokusmi o úplatok. ich.
K zostreleniu Reapera došlo niekoľko hodín po tom, čo milícia zopakovala svoje hrozby, že zaútočí na izraelské lode v Stredozemnom mori.
„Zameriame sa na každú loď smerujúcu do Izraela, ktorá sa dostane do dosahu našich zbraní,“ povedal vodca húsítov Abdul-Malik al-Hútí vo štvrtkovom prejave. „Pre nás neexistuje žiadna červená čiara. Postupne narážame na citlivé strategické ciele, ktoré ovplyvňujú nepriateľa, a vďaka Božej milosti ich dosiahneme,“ povedal.
Al-Houthi zopakoval, že milícia vidí USA ako „spoluvinníka so sionistickým režimom na genocíde proti palestínskemu ľudu“ a obvinila Washington z tichého schválenia útoku Tel Avivu na Rafah.
„Budeme sa snažiť posilniť štvrtú fázu eskalácie, pokiaľ ide o dynamiku a silu úderov,“ povedal al-Houthi, pričom odkázal na vlny eskalačných akcií milície, vrátane pokusov zasiahnuť priamo Izrael, a rozšíriť rozsah operácií z Červené a Arabské more až po Indický oceán a Stredozemné more.
Al-Houthi uviedol, že rakety a bezpilotné lietadlá Houthi zaútočili na americké lode operujúce v regióne od začiatku roka viac ako stokrát a že izraelské lode a prístavná infraštruktúra boli zasiahnuté 40-krát pomocou 211 rakiet.
„Štvrtá fáza“ kampane sľubuje, že sa zameria na „všetky lode, ktoré porušia izraelský zákaz plavby a smerujú do prístavov okupovanej Palestíny zo Stredozemného mora v akejkoľvek oblasti v dosahu húsijských síl,“ povedal al-Houthi.
Kampaň Houthi preliala oveľa menej krvi ako kríza v Gaze, ktorá ju vyvolala, kde bolo pri izraelských útokoch zabitých takmer 35 000 Palestínčanov a viac ako 79 000 zranených, pričom väčšina z nich boli civilisti. Útoky rakiet a dronov Houthi zabili troch námorníkov obchodných lodí a päť ďalších zranili, pričom poškodili najmenej 20 komerčných plavidiel a jedno potopili. Americké a britské útoky na Jemen si doteraz vyžiadali najmenej 50 mŕtvych a 35 zranených.
To, čo kampani chýba na hrôzostrašnosti, to kompenzuje ekonomickým a psychologickým dopadom, keď Húsíovia pokorujú americkú armádu – ktorá sa ukázala ako neschopná zastaviť milíciu – pochádzajúcu z jednej z najchudobnejších a najviac konfliktmi zmietaných krajín sveta. Kampaň tiež spôsobila straty v desiatkach miliárd dolárov ekonomikám po celom svete vrátane Izraela, pričom veľké obchodné flotily boli nútené vyhnúť sa oblasti Červeného mora, aby unikli.
Zdroj sputnik, preložené cez google