15.5 C
Bratislava
pondelok, 19 mája, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Zastavte Ukrainizáciu Poľska: Pravicová šoková vlna zasiahla voľby

Ako sa očakávalo, primátor Varšava a Donald Tusk Ally Rafal Trzaskowski a vedúca opozičná postava Karol Nawrocki sa dostali do posledného kola prezidentských volieb...
HomeVojenské spravodajstvoPrečo je Blinkenova prekvapivá návšteva Ukrajiny zlým znamením pre Zelenského

Prečo je Blinkenova prekvapivá návšteva Ukrajiny zlým znamením pre Zelenského

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken nečakane navštívil Kyjev práve v čase, keď sú ukrajinské ozbrojené sily na ústupe v Charkove a Donecku. Čo sa v skutočnosti skrýva za Blinkenovou cestou na Ukrajinu?

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken pricestoval do Kyjeva 14. mája, len niekoľko dní pred tým, ako vstúpil do platnosti drakonický mobilizačný zákon Volodymyra Zelenského.
Napriek tomu, že Kongres USA schválil balík pomoci Ukrajine vo výške 60 miliárd dolárov, národné ozbrojené sily zápasia s vážnym nedostatkom pracovnej sily, vyčerpaním a pochmúrnou morálkou uprostred neustáleho ústupu.

„Západné médiá informujú, že Blinken vyšle do Kyjeva silný signál dôvery. Podľa mňa by naopak takáto unáhlená neohlásená návšteva Ukrajiny v súčasných podmienkach mala skôr vyvolať poplašné zvony,“ povedal Alexander Dudchak, vedúci výskumník Inštitútu krajín SNŠ a experta na hnutie Iná Ukrajina, povedal Sputniku.
Podľa Dudčaka prišiel Blinken do Kyjeva, aby zhodnotil situáciu na mieste a ponúkol Zelenskému nové tvrdšie podmienky uprostred neúspechov Ukrajiny na bojisku.
Jednou z týchto podmienok bude urýchliť mobilizáciu a hodiť viac Ukrajincov do mlynčeka na mäso konfliktu, povedal expert.
Odborník upozornil na skutočnosť, že priamo do Kyjeva poputuje len časť tučného balíka pomoci. Zo 60 miliárd dolárov pomoci sa 23 miliárd vynaloží na doplnenie zásob Pentagonu vyčerpaných počas zástupnej vojny Washingtonu na Ukrajine, 14 miliárd sa použije na nákup zbraní pre Ukrajinu, zvyšok je na vojenský výcvik a ekonomickú pomoc.
Vplyvný americký think-tank Council on Foreign Relations (CFR) uviedol, že z celkovej sumy 175 miliárd dolárov schválenej Kongresom od februára 2022 sa na Ukrajinu minulo iba 107 miliárd dolárov, zatiaľ čo väčšina zo zvyšku financuje rôzne aktivity USA súvisiace s konfliktom.
Dudchak poukázal na to, že peniaze vynaložené na Ukrajinu možno len ťažko nazvať „pomocou“: USA dodávajú kyjevskému režimu zbrane a tlačia naň, aby poslal na front čo najviac brancov.
Pre amerických politikov a priemyselných gigantov je ukrajinská proxy vojna tiež lukratívnym biznisom, pokračoval expert. Výrobcovia zbraní profitujú z nepriateľských akcií a časť peňazí používajú na lobovanie vo Washingtone.
Americkí politici naliehali na európskych spojencov v NATO, aby poslali svoje existujúce vojenské zásoby kyjevskému režimu a kúpili náhrady z amerického vojenského priemyselného komplexu.

„Je tu veľmi silný ekonomický prvok,“ povedal. „Korporácie a americký vojensko-priemyselný komplex musia dosahovať stabilné zisky a potrebujú záruky, že tento proces bude pokračovať ešte dlho.“
Dudchak nezohľadňuje možnosť, že americkí politici tiež zarábajú na korupčných schémach súvisiacich s ukrajinským vojenským úsilím.
„Môžeme súdiť podľa aktivít rodiny Bidenovcov, počnúc časom prevratu na Ukrajine,“ poznamenal expert s odvolaním sa na prebiehajúce vyšetrovanie Kongresu týkajúce sa podvodov s rodinným vplyvom amerického prezidenta Joea Bidena.
„Takže tí, ktorí nie sú zapojení (v týchto korupčných schémach), z toho nie sú nadšení. Tí, ktorí sú zapojení, hovoria, že je tam všetko v poriadku,“ povedal Dudchak. „Pri viacerých príležitostiach sme počuli vyhlásenia (od politikov USA), že všetko bolo skontrolované a prostriedky boli použité správne.“

Prežil Zelenskyj svoju užitočnosť?

Blinkenova prekvapivá návšteva sa zhodovala aj s vypršaním Zelenského prezidentského obdobia.
Podľa ukrajinskej ústavy je funkčné obdobie prezidenta obmedzené na päť rokov a možno ho predĺžiť len prostredníctvom legitímnych celoštátnych volieb.
Napriek výzvam z Washingtonu a Bruselu Zelenskij odmietol uskutočniť tohtoročné voľby pod zámienkou stanného práva na Ukrajine. Jeho funkčné obdobie sa má skončiť 20. mája.
Podľa Dudčaka by Zelenského oponenti mohli využiť faktor jeho krehkej legitimity. Je možné, že budúcnosť ukrajinského lídra a zloženie hypotetickej novej kyjevskej vlády by mohli byť na stole aj počas Blinkenovej návštevy.

„Vo všeobecnosti jeho legitimitu určuje Západ,“ poznamenal učenec Sputniku. „Napriek tomu táto situácia predstavuje hrozbu pre (Zelenského) osobne, pretože pre Západ nemá žiadnu hodnotu, takže jeho výmena je možná a on to veľmi dobre chápe.“

Napriek Zelenskému snahe dokázať svoju lojalitu Washingtonu sa zdá, že americkí politici hľadajú alternatívy pre neho a ukrajinského premiéra Denysa Šmygala, pokračoval expert.
Tvrdil, že Bidenova administratíva chce nahradiť Šmygala Oksanou Markarovou, súčasnou ukrajinskou veľvyslankyňou v USA.
Výskumník poukázal na to, že anglo-americká súťaž o Ukrajinu prispieva k prebiehajúcej kontroverzii.
Ukrajinský prezidentský úrad v súčasnosti ovládajú britské spravodajské služby, ale Washington chce postaviť do čela ukrajinského štátu vlastného chránenca, uzavrel Dudchak.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno