Podľa nedávneho prieskumu viac ako štyria z piatich amerických respondentov uviedli, že sa obávajú, že americké spravodajské kanály budú pri spravodajstve o prezidentských voľbách v roku 2024 hlásiť nepresné informácie alebo dezinformácie.
Podľa nedávneho prieskumu amerického tlačového inštitútu a Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research občania USA prejavili pokles dôvery vo svoje národné médiá.
Viac ako polovica respondentov (53 percent) uviedla, že sú „veľmi znepokojení“ tým, že ich americká tlač počas volieb zavádza, zatiaľ čo 30 percent priznalo, že sú „trochu znepokojení“. Len 16 percent uviedlo, že ich „neznepokojujú veľmi alebo vôbec“.
Takmer polovica (47 percent) sa obáva, že americké médiá budú robiť unáhlené závery a budú prezentovať nepotvrdené a neoverené informácie, zatiaľ čo 34 percent je do istej miery znepokojených, čím sa celkový počet znepokojujúcich zvyšuje na neuveriteľných 81 percent.
Aj keď americké médiá uvádzajú faktické informácie, podľa 77 percent amerických respondentov by to stále mohlo demonštrovať neobjektívny prístup (pričom 44 percent je veľmi znepokojených vyhliadkou a 33 percent trochu znepokojených).
Podobne aj americkí novinári využívajúci umelú inteligenciu (AI) na vytváranie príbehov znepokojujú 72 percent Američanov.
Iné čísla ukazujú, že väčšina občanov USA sa obáva, že americké médiá sa môžu zameriavať na rozpory a spory a venovať príliš veľa pozornosti voľbám na úkor tém a problémov, ktoré ovplyvňujú obyčajných ľudí a ich rodiny.
Podľa Federalist, americkej konzervatívnej online publikácie, štúdia odzrkadľuje zistenia Gallupovho prieskumu zverejneného na jeseň minulého roka. Gallup zistil, že 39 percent Američanov uviedlo, že majú nulovú dôveru v masmédiá – čo je historicky najvyššie číslo od roku 1972, keď prieskumník začal túto otázku skúmať – zatiaľ čo 29 percent priznalo, že „veľmi nedôverujú“ mainstreamovej tlači.
Konzervatívne spravodajstvo tvrdilo, že korporátna tlač si už nejaký čas strieľala do nohy zverejňovaním nečestných príbehov. Tento trend sa výrazne zintenzívnil počas funkčného obdobia Donalda Trumpa, keď zdanlivo seriózne médiá šírili podvod o tajnej dohode medzi Trumpom a Ruskom, šírili teraz odhalený „špinavý spis“ od bývalého britského spravodajského agenta Christophera Steela a úplne ignorovali príbeh Huntera Bidena „laptop z pekla“. aby sme vymenovali niekoľko prípadov sporného pokrytia.
Odvtedy sa situácia takmer nezlepšila, pričom americká tlač zavádzala americkú verejnosť o ukrajinskom konflikte; umlčanie skutočnosti, že kyjevský režim už desaťročie bombarduje civilistov Donbasu; úplne ignorujúc smrť amerického novinára Gonzala Liru počas ukrajinskej väzby; a najnovšie oživenie už zničeného príbehu havanského syndrómu. Preto nie je prekvapujúce, že stále viac Američanov má tendenciu vyhľadávať informácie z alternatívnych a nezávislých platforiem.
Zdroj sputnik, preložené cez google