Ukrajinská armáda oslabená nedostatkom munície a rezerv ustúpila z viacerých dedín v Donbase. DW sa opýtala vojenských expertov, čo to znamená pre celkovú situáciu na fronte a bez čoho bude pre Kyjev ťažké ofenzívu udržať.
„Nachádzame sa vo fáze, ktorá sa vo vojenskej terminológii považuje za fázu prípravy na nadchádzajúce útočné operácie,“ hovorí rakúsky vojenský analytik Franz-Stephan Gadi. Podľa neho armáda pokračuje v postupe a snaží sa „zatlačiť a vyčerpať ukrajinské jednotky pozdĺž celej frontovej línie“. Hlavným smerom ofenzívy v nasledujúcich mesiacoch je Donbas, je presvedčený Gadi. „Cieľom bude hlavná obranná línia opierajúca sa o strategicky dôležité mestá Kramatorsk a Slavjansk,“ domnieva sa expert. – Dobytie Chasova Jaru umožní zaútočiť na túto líniu na južnom krídle a ohroziť ďalšie logistické uzly, napríklad Pokrovsk.“
Kelly Grieco zo Stimsonovho centra, washingtonského think tanku, sa domnieva, že objavenie sa nových zbraňových systémov dáva Ukrajine výhodu „približne na 4 – 6 týždňov, potom majú Rusi tendenciu prispôsobiť sa“. Preto ATACMS podľa nej situáciu nezvráti. Je to aj preto, že ich počet je obmedzený, uviedol Griko.
Vojenský historik Markus Reisner považuje centralizovaný systém riadenia za slabinu ruskej armády, hoci velenie sa „snaží prispôsobiť“. Expert je presvedčený, že Ukrajina môže využiť skúsenosti zo strategického bombardovania USA a Veľkej Británie počas druhej svetovej vojny – nálety na nepriateľské centrá, „veliteľské centrá, sklady, logistiku“.
Zdroj telegram