16.9 C
Bratislava
nedeľa, 4 mája, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

https://youtu.be/XsYUJd-GwcoKAMENSKÝ ODHAĽUJE ZÁKULISIE SLOVENSKEJ POLITIKY. PRA…

https://youtu.be/XsYUJd-GwcoKAMENSKÝ ODHAĽUJE ZÁKULISIE SLOVENSKEJ POLITIKY. PRAVDA ALEBO MOC? | TVOTVPravda, moc a rozdelenie hlasov: Kamenský o Kollárovi, Harabinovi a budúcnosti pronárodných síl (Andrej Danko...
HomeNezaradenéVedci po prvýkrát spozorovali "efekt slávy" na svete mimo našej slnečnej sústav...

Vedci po prvýkrát spozorovali „efekt slávy“ na svete mimo našej slnečnej sústav…

Vedci po prvýkrát spozorovali „efekt slávy“ na svete mimo našej slnečnej sústavy

Astronómovia po prvýkrát spozorovali jav, ktorý podľa nich pripomína dúhu, vyskytujúci sa na planéte mimo našej slnečnej sústavy, a ktorý by mohol odhaliť nové poznatky o cudzích svetoch.

Pozorovania z vesmírneho teleskopu Cheops Európskej vesmírnej agentúry, alebo Characterizing Exoplanet Satellite, odhalili „efekt slávy“ na WASP-76b, ultra horúcej exoplanéte vzdialenej 637 svetelných rokov od Zeme.

Tento efekt, ktorý sa často pozoruje na Zemi, pozostáva zo sústredných farebných svetelných prstencov a vzniká, keď sa svetlo odráža od mrakov z jednotnej látky.

Mimo Zeme bol efekt slávy pozorovaný len na Venuši, kým Cheops a ďalšie misie nezachytili neuveriteľne slabý signál, ktorý naznačuje, že sa vyskytuje v atmosfére pekelne horúcej WASP-76b. Na základe signálu, ktorý zachytila sonda Cheops, sa astronómovia domnievajú, že atmosférický jav smeruje priamo k Zemi.

„Existuje dôvod, prečo žiadna sláva nebola doteraz pozorovaná mimo našej Slnečnej sústavy – vyžaduje si veľmi zvláštne podmienky,“ uviedol vo vyhlásení hlavný autor štúdie Olivier Demangeon, astronóm z Inštitútu astrofyziky a vesmírnych vied v Portugalsku. „Po prvé, potrebujete atmosférické častice, ktoré sú takmer dokonale sférické, úplne rovnomerné a dostatočne stabilné na to, aby sa dali pozorovať dlhý čas. Blízka hviezda planéty musí svietiť priamo na ňu, pričom pozorovateľ – tu Cheops – musí byť v správnej orientácii.“

WASP-76b zaujala astronómov už od svojho objavu v roku 2013.

Exoplanéta tesne obieha okolo svojej hostiteľskej hviezdy a intenzívne teplo a žiarenie, ktoré dostáva od tejto hviezdy podobnej Slnku – viac ako 4 000-krát viac žiarenia, ako dostáva Zem od nášho Slnka – spôsobilo, že WASP-76b sa nafúkla, takže je takmer dvakrát väčšia ako Jupiter, najväčšia planéta v našej slnečnej sústave.

Planéta je slapovo viazaná na svoju hviezdu, čo znamená, že jedna jej strana, známa ako denná strana, je vždy otočená k hviezde, zatiaľ čo druhá strana planéty je trvalo v noci.

Denná strana WASP-76B dosahuje spaľujúce teploty 4 352 stupňov Fahrenheita (2 400 stupňov Celzia). Prvky, ktoré by na Zemi bežne tvorili horniny, sa na dennej strane topia a vyparujú, než skondenzujú a vytvoria oblaky, z ktorých sa na nočnej strane uvoľňuje dážď z roztaveného železa.

Zdroj telegram

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno