EURÓPSKE CEZHRANIČNÉ MIMOVLÁDNE ORGANIZÁCIE
Priatelia,
ponúkam Vám nový rozhovor na OTV s Lenkou Zlatev, kde sa vraciame k systému mimovládok na Slovensku.
A od 20. minúty rozhovoru objasňujem aj to, aké konkrétne zmeny odhlasoval minulý mesiac Európsky parlament – a to novú smernicu, ktoré európskym mimovládnym organizáciam umožní po novom úplne hladké fungovanie v rámci celej EU.
O čo ide? Dnes sa akákoľvek európska mimovládna organizácia musí zaregistrovať vždy v lokálnom štáte, prijať IČO, novú právnu formu a mnohokrát musia byť členmi alebo osobami vo výkonnom orgáne osoby s lokálnou štátnou príslušnosťou, či trvalým pobytom. Štát si tak kontroluje, kto mu na jej územie príde vykonávať mimovládne aktivity (u nás je to zhromaždené v registri mimovládnych organizácii na MV SR od roku 2018).
Šorošovská klika v EU však navrhla a dala schváliť zmeny, ktoré sa budú musieť do dvoch rokov implementovať aj tu na Slovensku. Zaviedla sa nová forma mimovládnej organizácie EURÓPSKE CEZHRANIČNÉ ZDRUŽENIE, čo znamená, že akákoľvek mimovládka založená v EU bude mať automaticky posôbnosť po celej EU bez toho, aby musela podstúpiť advantúru registračných úkonov v lokálnej zemi.
EÚ ide uľahčiť fungovanie mimovládneho sektora a po novom bude stačiť jedna mimovládka, EURÓPSKE CEZHRANIČNÉ ZDRUŽENIE; defakto celoeurópska mimovládka fungujúca v lokálnych štátoch za zahraničné peniaze ako vysunuté ruky svojich zakladateľov, zmažú národné hranice, ich význam a naše možnosti na ochranu pred cudzím zasahovaním.
Za tento návrh, ktorý je zakotvený v širších cieľoch Európskej zelenej dohody, si predstavte hlasovali všetci šialení europoslanci – smeráci Beňová, Neveďalová, Hajšel, Bilčík, Jurzyca, Lexmann.
Priatelia, týmto rozhovorom otvárame aj tému európske mimovládky, ktorým sa budem venovať.
https://youtu.be/ip2SS-_pKgY?si=Wygiaj4WxqS-gsQp