Americký prezident uviedol, že je potrebné dosiahnuť riešenie konfliktu na Blízkom východe na úrovni dvoch štátov, ktoré je podľa jeho slov jedinou cestou k trvácemu mieru a bezpečnosti. Varadkar vyjadril v mene obyvateľov Írska hlboké znepokojenie v spojitosti s udalosťami v Pásme Gazy. „Ľudia v Gaze zúfalo potrebujú potraviny, lieky, prístrešie a predovšetkým potrebujú zastavenie bombardovania,“ povedal.
Biden pre podporu Izraela čelí tlaku v USA i v zahraničí. Varadkar je v rámci európskych lídrov jedným z najvýraznejších kritikov izraelského ťaženia v Pásme Gazy. Írsky premiér povedal, že často čelí otázke, prečo Íri prejavujú toľkú spolupatričnosť s Palestínčanmi.
„Pozorujeme v ich očiach naše dejiny,“ povedal. „Dejiny vyhostenia, vyvlastnenia, spochybňovania a popierania národnej identity, vynútenej emigrácie, diskriminácie a hladu,“ dodal Varadkar a pripomenul „trpké spomienky“ Írska z boja proti britskej nadvláde.
Medzinárodné spoločenstvo sa podľa jeho slov môže poučiť aj z mierového procesu v Írsku i účasti USA na tomto procese. Varadkar ocenil úsilie USA o zaistenie humanitárneho prímeria a vytvorenia priestoru pre trváci mier.
Biden írskeho premiéra v Bielom dome privítal pri príležitosti dňa svätého Patrika, ktorý si Íri a niektoré krajiny pripomínajú 17. marca. Írskych predkov má podľa odhadov takmer 10 percent Američanov. Patrí k nim aj americký prezident, ktorý vlani v apríli počas návštevy Írska navštívil aj miesta, odkiaľ jeho predkovia pochádzajú.
Zdroj feed teraz.sk