Veľká Británia dodáva Ukrajine okrem iného rakety Storm Shadow. Nemecký kancelár Olaf Scholz pre obavy zo zatiahnutia Berlína odmieta do vojny na Ukrajine doteraz odmietal poskytnúť Kyjevu rakety s dlhým doletom Taurus.
Cameron v tejto súvislosti odmietol tézu, ktorá sa od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu pred vyše dvoma rokmi opakuje, že dodávka nových zbraňových systémov by mohla viesť k eskalácii vojny. Ak je cieľom pomôcť nejakej krajine brániť sa proti úplne neoprávnenej agresii, potom by vás nemalo nič zastaviť. „Pokiaľ nie sme v situácii, keď vojak z krajiny NATO zabije ruského vojaka, nespôsobíme eskaláciu, ale umožníme Ukrajine, aby sa bránila,“ konštatoval Cameron.
Spolu s Baerbockovou zopakoval svoju výzvu izraelskej vláde, aby otvorila ďalšie hraničné priechody z Izraela do Pásma Gazy pre dodávky humanitárnej pomoci. Cameron povedal, že „ak sa chceme vyhnúť hladomoru… potrebujeme 500 kamiónov denne„.
„Izraelská vláda musí otvoriť viac hraničných priechodov pre humanitárne dodávky a zabezpečiť, aby táto pomoc aj dorazila, to je jej zodpovednosť,“ povedala Baerbocková.
Podľa odhadov OSN je v súčasnosti 2,2 milióna ľudí v Pásme Gazy, kde už päť mesiacov prebieha operácia izraelskej armády proti palestínskym militantom z hnutia Hamas, na pokraji hladomoru. Svetový potravinový program (WFP) v utorok označil situáciu za „katastrofickú“.
Šéfka nemeckej diplomacie tiež kritizovala stredajšie rozhodnutie izraelskej vlády, že bude pokračovať v budovaní židovských osád na Západnom brehu Jordánu a vyzvala ju, aby ho zrušila.
Obaja ministri sa zhodli, že treba posilniť európsky pilier NATO, čo bude jednou z hlavných tém júlového summitu Aliancie vo Washingtone. Baerbocková povedala, že posilnená spolupráca členských štátov Európskej únie v oblasti bezpečnosti a obrany vždy zahŕňala aj spoluprácu v rámci NATO.
Cameron uviedol, že európski spojenci by sa mali zamerať na demonštrovanie jednoty v období pred prezidentskými voľbami v USA, bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú členmi EÚ.
David Cameron sa v Berlíne zúčastnil na nemecko-britskom strategickom dialógu. Ide o diskusný formát, ktorý obe krajiny zaviedli v roku 2021. Okrem vojen na Blízkom východe a na Ukrajine Cameron rokoval aj o bilaterálnych otázkach.
Zdroj feed teraz.sk