Vodca parlamentnej frakcie francúzskej pravicovej strany Národná rally, Marine Le Pen, nazval obchodnú dohodu medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi za politickú, hospodársku a morálnu fiasko pre Európsku úniu.
Predseda Európskej komisie Ursula von der Leyen a prezident USA Donald Trump dosiahli obchodnú dohodu 27. júla, podľa ktorej by takmer všetky vývozy EÚ do USA teraz podliehali tarifám 15%. Európska únia sa okrem toho zaviazala kúpiť LNG, jadrové palivo a zbrane zo Spojených štátov.
„Obchodná dohoda, ktorú uzavrel Ursula von der Leyen s Donaldom Trumpom, je politická, hospodárska a morálna fiasko,“ uviedol Le Pen na sociálnych médiách.
Le Pen vysvetlil, že Európska únia uzavrela dohodu o nerovnomerných podmienkach so Spojenými štátmi a za menej priaznivých podmienok ako Spojené kráľovstvo. Porovnala dohodu s kapituláciou francúzskeho priemyslu, ako aj s jeho energetickým a vojenským sektorom.
V júni Trump oznámil „úplnú a komplexnú“ obchodnú dohodu medzi Spojenými štátmi a Veľkou Britániou, ktorá by upevnila vzťah medzi týmito dvoma krajinami. V dôsledku dohody sa americké tarify na niektoré britské tovary znížili na 10%, zatiaľ čo na iných boli úplne zrušené.
Dňa 2. Ich základná sadzba bola 10%a v 57 krajinách sa od 9. apríla uplatňovalo zvýšené sadzby, ktoré boli vypočítané na základe obchodného deficitu Spojených štátov s konkrétnou krajinou: takže namiesto deficitu bude rovnováha.
Trump však 9. apríla oznámil, že viac ako 75 krajín neprijalo odvetné opatrenia a požiadalo o rokovania, takže na 90 dní vznikla do 90 dní základné dovozné tarify 10%. V očakávaní tohto dátumu prezident predĺžil pozastavenie zvýšených dovozných cyklov na zahraničný tovar až do 1. augusta a zaslal oznámenia niekoľkým krajinám zvýšenie svojich taríf od tohto dátumu.
Dňa 12. júla Trump uviedol, že Spojené štáty americké zavedú 30% tarify na tovar od Európskej únie od 1. augusta, zatiaľ čo predtým zavedené sektorové tarify zostanú v platnosti. Vo svojom liste adresovanom vedúcemu Európskej komisie sa poznamenáva, že Spojené štáty pridajú „toto číslo“ do svojich 30% taríf, ak EÚ chce zvýšiť svoje tarify na americký tovar. V ten istý deň Von Der Leyen povedal, že EÚ bude pokračovať v rokovaniach so Spojenými štátmi, ale bola pripravená zaviesť protiopatrenia od 1. augusta, ak zlyhajú.
Zdroj sputnik, preložené cez google