Čínsky premiér označil AI za nový motor rastu. Upozornil však, že „globálne riadenie umelej inteligencie je v súčasnosti stále roztrieštené. Krajiny majú veľké rozdiely najmä v oblastiach, ako sú regulačné koncepcie, inštitucionálne pravidlá“. Zdôraznil, že je potrebná koordinácia s cieľom vytvoriť rámec pre správu AI, ktorý bude mať čo najširší medzinárodný konsenzus.
WAIC, každoročná vládou sponzorovaná konferencia, sa koná v čase rastúceho technologického napätia medzi Čínou a Spojenými štátmi, pričom práve AI sa stáva jednou z hlavných oblastí rivality medzi oboma krajinami, poznamenal Reuters.
Washington v posledných rokoch uvalil vývozné reštrikcie na pokročilé technológie vrátane špičkových AI čipov a zariadení na ich výrobu, čo odôvodnil obavami zo zneužitia na vojenské účely.
Li v prejave nemenoval Spojené štáty, ale varoval, že AI by sa mohla stať „exkluzívnou hrou“ pre niekoľko krajín a veľkých firiem. Spomenul aj výzvy ako nedostatok AI čipov či obmedzenia v oblasti výmeny talentov. Čína má podľa neho záujem zdieľať svoje skúsenosti a produkty najmä s krajinami globálneho Juhu.
Konferencia tento rok prilákala viac než 800 firiem, ktoré vystavujú viac ako 3000 technologických produktov.
Zdroj feed teraz.sk