19.8 C
Bratislava
nedeľa, 27 júla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Niektoré časti Slovenska môže v noci aj v pondelok potrápiť dážď

Bratislava 27. júla (TASR) - Dážď môže v noci aj v pondelok (28. 7.) doobeda potrápiť niektoré časti Slovenska. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal...
HomeZahraničieOd zverejnenia tajných dokumentov portálom WikiLeaks uplynulo 15 rokov

Od zverejnenia tajných dokumentov portálom WikiLeaks uplynulo 15 rokov

Bratislava 25. júla (TASR) – Julian Assange založil v roku 2006 internetový portál WikiLeaks, ktorý začal zverejňovať utajované vládne dokumenty a ďalšie citlivé údaje. Tento Austrálčan, ktorého od mladosti fascinovali počítače, získal medzinárodnú pozornosť najmä o štyri roky neskôr. V roku 2010 totiž internetový server WikiLeaks zverejnil tisíce citlivých dokumentov americkej armády a vlády. Od tejto udalosti, ktorá spustila rozsiahlu medzinárodnú kauzu, uplynie v piatok 25. júla 15 rokov.

Portál WikiLeaks zverejnil v noci z 25. na 26. júla 2010 vyše 92.000 amerických vojenských záznamov o šiestich rokoch vojny v Afganistane, od januára 2004 do decembra 2009. Dokumenty podrobne opisovali jednotlivé incidenty vrátane paľby na nepriateľské jednotky, prenasledovanie i likvidáciu vodcov Talibanu bez súdneho procesu či zabíjanie civilistov. Súbory poskytli americkým novinám The New York Times, britskému denníku The Guardian a nemeckému týždenníku Der Spiegel.

Biely dom únik správ tvrdo kritizoval, pretože podľa neho zverejnenie dokumentov ohrozilo bezpečnosť informátorov a účastníkov operácií. Súčasne žiadal, aby na webovej stránke WikiLeaks neboli zverejnené ďalšie tajné dokumenty. Avšak už o tri mesiace neskôr, koncom októbra 2010, zverejnil portál ďalších približne 400.000 tajných amerických dokumentov o vojne v Iraku a v novembri 2010 nasledovalo viac ako 250.000 diplomatických depeší z amerických veľvyslanectiev po celom svete.

Krátko po zverejnení tajných dokumentov sa začalo stíhanie Assangea. V novembri 2010 vydalo Švédsko na zakladateľa WikiLeaks medzinárodný zatykač v súvislosti s údajným znásilnením a sexuálnym obťažovaním, ku ktorému malo dôjsť v auguste toho istého roku. O deväť rokov neskôr – 19. novembra 2019 – švédska prokuratúra vyhlásila, že zastavila vyšetrovanie, pretože neexistovalo dostatočné množstvo dôkazov.

Takmer sedem rokov – od júna 2012 až do apríla 2019 – strávil Julian Assange na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne, pretože sa obával, že po vydaní do Švédska by ho mohli následne vydať do USA. Po vyhostení z ekvádorského veľvyslanectva polícia Assangea 11. apríla 2019 zadržala pre porušenie podmienok kaucie v súvislosti s údajným znásilnením vo Švédsku a na základe žiadosti o vydanie do USA.

Washington dlhodobo žiadal o vydanie Assangea za údajné sprisahanie po tom, ako zverejnil státisíce uniknutých dokumentov o vojnách v Afganistane a Iraku. Žiadosť odôvodnil zákonom o špionáži z roku 1917, pričom zakladateľovi WikiLeaks hrozil v USA trest 175 rokov za mrežami.

Veľké mediálne organizácie, obhajcova slobody tlače či napríklad aj austrálsky parlament odsudzovali stíhanie Assangea na základe amerického zákona o špionáži z roku 1917, ktorý nebol predtým v súvislosti so zverejnením tajných informácií nikdy použitý.

Zlomový bod v celej takmer 14 rokov trvajúcej kauze priniesol 26. jún 2024, keď Assange uzatvoril dohodu s americkými úradmi o priznaní viny, ktorá mu otvorila cestu na slobodu. Pred federálnym súdom na Saipane, tichomorskom ostrove patriacom americkému pridruženému štátu Severné Mariány, v rámci dohody priznal vinu v súvislosti s porušením amerického zákona o špionáži s cieľom nezákonne získať a distribuovať tajné dokumenty. Americký súd mu za tento skutok uložil trest odňatia slobody v trvaní 62 mesiacov. V londýnskom prísne stráženom väzení Belmarsh s maximálnym stupňom ochrany strávil 1901 dní.

Dĺžka uloženého trestu zodpovedala času, ktorý strávil za mrežami v Spojenom kráľovstve. Keďže tento čas sa počítal ako už odpykaný, zakladateľ servera WikiLeaks neputoval zo súdu do väzenia, ale po vyslovení rozsudku sa mohol vrátiť domov do Austrálie. Charterové lietadlo s 52-ročným Assangeom pristálo v stredu večer miestneho času 26. júna 2024 na letisku v hlavnom meste Canberra.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno