„Oceňujeme zriadenie špeciálnej Diverzifikačnej pracovnej skupiny pre Slovensko, konkrétny bilaterálny pracovný plán a vôľu Komisie riešiť oblasti ako tranzitné poplatky, uplatňovanie spotových kontraktov či možnosť núdzovej brzdy pri prudkom raste cien a rovnako prehodnotenia účelnosti celého nariadenia v polovici roka 2027,“ uviedol predseda Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok.
Upozornil, že prudké zdraženie plynu by malo devastačný dosah na slovenský priemysel, zamestnanosť, konkurencieschopnosť ekonomiky aj výdavky domácností na kúrenie. Preto je pre Hlas-SD neprijateľné, aby akýkoľvek európsky návrh prechádzal bez dôsledného zohľadnenia špecifickej situácie SR. Zásadnou podmienkou podpory je, aby návrhy z Bruselu neohrozovali energetickú bezpečnosť, cenovú dostupnosť a sociálnu stabilitu na Slovensku.
„Oceňujeme, že Európska komisia po rokovaniach s vládou SR uznala tieto princípy a reflektovala ich v predloženom návrhu. Očakávame istú formu pomoci od Komisie, napríklad v podobe finančných kompenzácií zvýšených cien energií. Kladieme taktiež dôraz na hroziace riziko potenciálne prehratých arbitrážnych sporov, ktorými sa komisia bude musieť seriózne zaoberať,“ doplnil Šutaj Eštok s tým, že EÚ je náš životný priestor, ale Slovensko musí pri každom zásadnom rozhodnutí v rámci Únie vystupovať ako sebavedomý partner.
Ako v pondelok večer informoval premiér Robert Fico (Smer-SD), telefonické hádky a tvrdé rokovania s európskymi predstaviteľmi sa blížia k záveru a na stole je písomný návrh garancií týkajúci sa plánovaného odstavenia dodávok ruského plynu do EÚ. Návrh poslal predsedom všetkých relevantných politických strán a očakáva čo najskôr ich vyjadrenie. Bližšie tieto garancie nekonkretizoval.
Zdroj feed teraz.sk