Na festivale v historickom centre Kežmarku, ktorý sa začal v piatok (11. 7.), sa prezentovalo približne 160 remeselníkov a vystúpilo viac ako 100 folkloristov, ako aj mnoho ďalších účinkujúcich. Tohtoročné podujatie bolo venované fujare – symbolu slovenského folklóru, a to pri príležitosti 20. výročia jej zápisu do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Čestným hosťom bol región Podpoľania, ktorý sa predstavil ako ďalšia oblasť s bohatou remeselnou a folklórnou tradíciou.
Nový festivalový kráľ remesiel je prvýkrát zo zahraničia. Na EĽRO chodí pravidelne od roku 2010, pričom učí aj deti, ktoré majú záujem, základom práce s hrnčiarskym kruhom. Kežmarské podujatie veľmi oceňuje s tým, že je stále zamerané na tradičné remeslá a návštevníci si ich môžu aj reálne vyskúšať. „Prijať túto poctu na tejto akcii, ktorá je zatiaľ najlepšia, na akej som sa na svojom putovaní s hrnčiarstvom zúčastnil, je obrovskou cťou,“ povedal Pelikán po korunovácii.
Festivalový program bol rozdelený na dve javiská – pri radnici a na hradnom nádvorí. Súčasťou ponuky boli hudobné koncerty, návštevníci sa mohli zapojiť aj do tvorivých dielní. Pripravené boli aj vystúpenia šermiarov, sokoliarov a dobových tancov. Významnú rolu hrala aj osobnosť sklárskeho umenia Jána Zoričáka, ktorému bol tento ročník venovaný ako symbol uznania svetovej tvorby so slovenskými koreňmi.
Zdroj feed teraz.sk