29 C
Bratislava
nedeľa, 20 júla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Ceny ropy v stredu ráno vzrástli

Singapur 16. júla (TASR) – Ceny ropy v stredu ráno po dvoch dňoch strát vzrástli vďaka očakávaniam stabilného dopytu v dvoch najväčších svetových ekonomikách,...
HomeEkonomikaTrump vedie stratégiu eskalácie a následnej deeskalácie

Trump vedie stratégiu eskalácie a následnej deeskalácie

Washington 13. júla (TASR) – Americký prezident Donald Trump cez víkend oznámil, že na tovary z Európskej únie a Mexika plánuje od 1. augusta uvaliť 30-percentné dovozné clá. Od začiatku tohto týždňa tak Trump oznámil plány zaviesť od augusta vysoké dovozné clá pre 24 štátov plus 27-člennú EÚ. Na jeho najnovšie kroky reagovali investori, pričom väčšina z nich predpokladá, že Trump iba pokračuje vo svojej taktike eskalácie a následnej deeskalácie. Informovala o tom agentúra Reuters.

Podľa Michaela Browna z maklérskej spoločnosti Pepperstone so sídlom v Londýne do začiatku augusta zostávajú ešte zhruba tri týždne, čo v takejto situácii je stále dosť. „Myslím si, že je to opäť súčasť Trumpovej stratégie eskalovať situáciu a následne ju deeskalovať s cieľom dostať obchodných partnerov za rokovací stôl a prinútiť ich k viacerým ústupkom,“ povedal.

„Čo sa týka Európskej únie, vieme, že pred časom sa Trump vyhrážal clami až vo výške 50 %,“ dodal Brown. Dôležité podľa neho bude, aby EÚ nereagovala odvetou.

Podobne sa vyjadril aj Mathieu Savary, hlavný stratég pre európske trhy v analytickej spoločnosti BCA Research so sídlom v Montreale. „Trumpova stratégia je najskôr prísť s nehoráznymi požiadavkami, potom ich zmierniť a následne opäť zaútočiť s cieľom donútiť druhú stranu v poslednej chvíli k ústupkom. Až potom dôjde k dohode.

„Je to systém, ktorý si pamätáme už z prvého prezidentského obdobia Trumpa a v tomto duchu pokračuje aj teraz,“ povedal Savary s tým, že nie je dôležité, čo sa vyhlási teraz. „Dôležité bude to, na čom sa reálne dohodne,“ dodal.

V súvislosti s Európskou úniou očakáva, že tá nakoniec bude musieť súhlasiť s plošným clom vo výške 10 %. Takúto výšku ciel by však podľa neho mala EÚ zvládnuť.

Situácia bude omnoho vážnejšia, ak budú clá pre Európsku úniu vyššie než 10 %, a to aj z pohľadu USA, tvrdí Mark Malek, šéf oddelenia investícií v spoločnosti finančných služieb Siebert Financial v New Yorku. „Ak USA zotrvajú na najnovšie oznámených clách vo výške 30 %, bude to mať značné následky pre obchodné vzťahy s Európskou úniou aj pre samotnú americkú ekonomiku. Z tohto trhu totiž dovážame celú škálu tovarov, od luxusných áut až po priemyselné chemikálie,“ dodal Malek.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno
Prove your humanity: 10   +   7   =