25.5 C
Bratislava
nedeľa, 20 júla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Ceny ropy v stredu ráno vzrástli

Singapur 16. júla (TASR) – Ceny ropy v stredu ráno po dvoch dňoch strát vzrástli vďaka očakávaniam stabilného dopytu v dvoch najväčších svetových ekonomikách,...
HomeEkonomikaFirma musí prideliť tehotnej žene bezpečnú prácu

Firma musí prideliť tehotnej žene bezpečnú prácu

Bratislava 13. júla (TASR) – Tehotnú ženu musí zamestnávateľ preradiť na inú prácu, ak na jej pôvodnej pozícii vykonáva činnosť, ktorú nesmú robiť tehotné zamestnankyne. Rovnako aj v prípade, ak daná práca ohrozuje podľa lekárskeho posudku jej tehotenstvo. Pre tehotné ženy sú rizikové práce so škodlivými fyzikálnymi, biologickými aj chemickými faktormi a vplyvmi, ktoré môžu spôsobiť poškodenie plodu. Upozornil na to partner právnickej firmy Vojčík & Partners Pavol Daubner.

„Ak sa však vo firme vhodná práca pre tehotnú ženu nenájde, zamestnankyňa má nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy počas trvania tehotenstva, keďže pôjde v tomto prípade o prekážku v práci na strane zamestnávateľa,“ uviedol Daubner. V prípade, že firma jej ponúkne vhodnú prácu, ale ona s ňou nesúhlasí bez udania vážneho dôvodu, tak pôjde o prekážku v práci na strane zamestnankyne. Zamestnávateľ ju však podľa neho počas tehotenstva nemôže prepustiť.

Tehotné ženy sú na základe pracovného práva chránené pred výpoveďou z dôvodu neuspokojivého plnenia pracovných úloh aj opakovaného porušenia pracovnej disciplíny menej závažným spôsobom. Zákaz výpovede sa na ne podľa odborníka nevzťahuje len v prípade výpovede z dôvodu, pre ktorý môže firma okamžite skončiť pracovný pomer. Zároveň tehotná zamestnankyňa musí svojho zamestnávateľa písomne informovať o svojom stave a predložiť o tom lekárske potvrdenie. Ak k tomu nedôjde, tak pracovníčka sa z pohľadu zamestnávateľa nepovažuje za tehotnú.

Špeciálny prípad tvorí tiež prepustenie zamestnanca so zdravotným postihnutím, ktorému môže dať firma výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom úradu práce, inak je neplatná. „Zamestnávateľ je v takom prípade povinný bezodkladne upovedomiť o podaní žiadosti na úrad aj zamestnanca,“ spresnil Daubner s tým, že predchádzajúci súhlas úradu práce nie je potrebný, ak takýto pracovník dosiahol dôchodkový vek a nárok na starobný dôchodok alebo išlo o výpoveď z dôvodu zrušenia či premiestnenia firmy. Rovnako to platí aj v prípade výpovede z dôvodu opakovaného menej závažného porušenia pracovnej disciplíny či z príčin, pre ktoré by zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer so zamestnancom.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno
Prove your humanity: 2   +   4   =