Program je rozdelený na dve javiská – pri radnici a na hradnom nádvorí. Počas troch festivalových dní sa návštevníkom okrem iných predstavia folklórne súbory Šarišan, Urpín či poľské zoskupenie Hirny Nowy Targ. Pripravené je aj špeciálne pásmo „50. Maguráčik a jeho hostia“ pri príležitosti výročia vzniku detského folklórneho súboru. Okrem toho do Kežmarku zavítajú aj Štefan Skrúcaný, Čarovné ostrohy, Milujem Slovensko Band a Samo Tomeček, Ján Ďurovčík s predstavením Best of Slovak Muzikál či speváčka Tina. Návštevníci sa môžu zúčastniť aj na tvorivých dielňach pod taktovkou miestnej Školy umeleckého priemyslu. Pripravené sú aj vystúpenia šermiarov, sokoliarov a dobových tancov.
Významnú rolu tento rok zohrá aj osobnosť sklárskeho umenia Ján Zoričák, ktorému bude ročník venovaný ako symbol uznania svetovej tvorby so slovenskými koreňmi. „Chceme byť originálni ako vždy – bližšie k remeslám, s menším počtom sprievodných akcií. Tento ročník nestaviame na jednom remesle, ale na výnimočných osobnostiach, ako je práve Ján Zoričák. Vizuál festivalu bude modernejší a veríme, že osloví nielen verejnosť, ale aj odbornú a umeleckú obec,“ podotkla prednostka tamojšieho mestského úradu Jela Bednárová.
Festival vyvrcholí v nedeľu 13. júla popoludní korunováciou kráľa remesiel a vystúpením folklórneho súboru Poľana, ktorý čerpá námety z rôznych kútov Slovenska, pričom každý tanec a každá pieseň nesie dušu našej kultúry. „Poľana vyniká technickou precíznosťou, emotívnym prejavom a silným umeleckým odkazom, ktorý osloví všetky generácie. Súčasťou zážitku budú aj majestátne fujary, ktoré dotvoria jedinečnú atmosféru záverečného festivalového večera,“ dodalo mesto.
Počas konania festivalu EĽRO budú posilnené autobusové spoje v úseku Kežmarok – Poprad a späť. Zo Svitu do Kežmarku sa budú môcť návštevníci odviezť aj parným vlakom 477.013 – Papagáj.
Zdroj feed teraz.sk