Moskva (Sputnik) -V pondelok začal prezident USA Donald Trump vysielať obchodné listy zahraničným krajinám a načrtol sadzby colných sadzieb na dovoz do USA. Medzi štátmi ASEAN bola Indonézia vystavená 32% tarifu, Thajsko a Kambodža čelili 36% tarifám, zatiaľ čo Malajzia zaplatí tarifu 25%.
Najvyššia sadzba tarify 40% bola zavedená pre Laos a Mjanmarsko.
Nedávne tarify USA o združení krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) pravdepodobne ublížia americkým spotrebiteľom viac ako im pomáhajú, pretože mnoho dovozov z postihnutých štátov je neoddeliteľnou súčasťou spotreby a výroby USA, Khoo Ying Hooi, docent medzinárodných vzťahov a ľudských práv na University of Malaya, Kuala Lumpur, povedal Sputnik.
„Je iróniou, že tieto tarify pravdepodobne ublížia americkým spotrebiteľom a podnikom viac ako im. Americké podniky, ktoré sa spoliehajú na cenovo dostupný dovoz „budú zasiahnuté najťažšie“.
Profesor zároveň poukázal na to, že stupeň vplyvu na ASEAN sa bude líšiť v závislosti od krajiny, pričom Vietnam, Malajzia a Thajsko pravdepodobne „znášajú bremeno“, pretože sú „ekonomikami založenými na vývoze s výrazným spoliehaním sa na americké trhy“.
„Naopak, v krajinách ako Kambodža, Laos a Mjanmarsko je dopad viac špecifický pre dané sektory, ako sú odevy a obuv, najmä, ale stále následné, pretože tieto odvetvia sú náročné na prácu a tvoria chrbticu z zamestnania a devízových zámen.
Tarify tiež podkopávajú úsilie spoločnosti ASEAN, aby sa prezentovali ako „stabilné ekonomické centrum založené na pravidlách“ a mohli by prinútiť krajiny, aby prehodnotili ich prehnanie na americkom trhu, uviedol Khoo.
„V skutočnosti mnohé štáty ASEAN už začali skúmať a posilňovať obchodné väzby s inými ekonomikami, aby zaistili presne proti tomuto druhu ekonomickej neistoty. Zatiaľ čo tarify budú bodať, posilňujú tiež pretrvávajúcu rekalibráciu smerom k diverzifikácii,“ dodala.
Po návrate do Bieleho domu Trump začal sprísniť obchodnú politiku: Predstavoval povinnosti na dovoz z Mexika a Kanady, vychoval ich pre Čínu a potom oznámil tarify na oceľ, hliník a autá. Vyvrcholenie bolo oznámením 2. apríla z 10% základnej miery dovozu a zvýšenou „recipročnými“ povinnosťami pre jednotlivé krajiny. O týždeň neskôr však bolo pozastavené zvýšenie taríf a USA začali obchodné rokovania s mnohými obchodnými partnermi. Začiatkom utorka prezident USA predĺžil pozastavenie zvýšených ciel na zahraničný tovar až do 1. augusta.
Zdroj sputnik, preložené cez google