Jedna ani druhá krajina obnovu rokovaní zatiaľ nepotvrdila. Ak by sa uskutočnili, išlo by o prvé priame stretnutie iránskych a amerických predstaviteľov od začiatku izraelských útokov na Irán pred troma týždňami. Predtým spolu absolvovali päť kôl rokovaní v Taliansku a Ománe.
Axios píše, že Wiktoff a Arákčí boli v priamom kontakte počas celého 12 dní trvajúceho konfliktu medzi Izraelom a Iránom. Teherán sa bezprostredne po vojne zdráhal opätovne rokovať s USA, ale jeho postoj sa postupne zmiernil.
Kľúčovou otázkou budúcich rokovaní budú podľa amerického portálu iránske zásoby vysoko obohateného uránu. Irán má údajne k dispozícii asi 400 kilogramov uránu obohateného na 60 percent. Izraelskí a americkí predstavitelia tvrdia, že zásoby uránu sú v súčasnosti „odrezané od vonkajšieho sveta“, keďže sa nachádzajú v jadrových zariadeniach Natanz, Fordó a Isfahán, ktoré zasiahli americké strategické bombardéry. Irán k nim zatiaľ nemá prístup, avšak k zásobám by sa mohol dostať po odstránení trosiek.
Iránsky prezident Masúd Pezeškiján v stredu podpísal zákon o pozastavení spolupráce s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE). Arákčí však vo štvrtok vyhlásil, že Irán je aj naďalej viazaný Zmluvou o nešírení jadrových zbraní (NPT).
Zdroj feed teraz.sk