Rokovania by sa mali obnoviť čo najskôr a Teherán musí tiež pokračovať v spolupráci s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE), uviedla Kallasová na sociálnej sieti. „Akékoľvek hrozby odstúpenia od zmluvy o nešírení jadrových zbraní nepomáhajú znížiť napätie,“ zdôraznila.
Arákčí vo svojom statuse uviedol, že v rozhovore varoval pred „deštruktívnym prístupom“ viacerých európskych krajín. V súvislosti s nedávnym konfliktom medzi Izraelom a Iránom kritizoval, že podporovali Izrael a USA. Nekonkretizoval, ktoré krajiny má na mysli.
Telefonát prišiel po tom, ako Arákčí vylúčil rýchle obnovenie rozhovorov so Spojenými štátmi a povedal, že Teherán najskôr potrebuje záruky, že naňho znova nezaútočia.
Washington a Teherán viedli rokovania s cieľom dosiahnuť novú tzv. jadrovú dohodu, keď Izrael spustil údery na nukleárnu a vojenskú infraštruktúru Iránu. USA sa pridali bombardovaním troch jadrových komplexov 21. júna.
EÚ sa dlho snaží o úlohu sprostredkovateľa rozhovorov s Iránom. Únia bola signatárom jadrovej dohody svetových veľmocí s Teheránom z roku 2015, ktorá viedla k zrušeniu sankcií voči Iránu výmenou za obmedzenie jeho jadrového programu. Americký prezident Donald Trump od tejto dohody v roku 2018 odstúpil.
Zdroj feed teraz.sk