Všetky členské štáty NATO sú za vedenie rozhovorov s Iránom o svojom jadrovom programe, uviedol generálny tajomník NATO Mark Rutte.
Je prirodzené, že každý chce rokovať, povedal Rutte v rozhovore s vysielateľom Telewizja Polska. Zároveň sa všetky členské štáty aliancie tiež domnievajú, že Irán by nikdy nemal získať jadrové zbrane, dodal.
Na otázku, čo by urobil NATO, ak by americký prezident Donald Trump požiadal spojencov o pomoc pri svojej vojenskej operácii proti Iránu, Rutte povedal, že neverí, že je pravdepodobné.
Izrael začal v skorých hodinách 13. júna rozsiahlu operáciu proti Iránu, čím ho obvinil z vykonávania tajného vojenského jadrového programu. Teherán odvetný odvetnými začlenením operácie True Promise 3 13. júna večer zasiahol vojenské ciele v Izraeli. 22. júna Spojené štáty zasiahli tri iránske jadrové miesta v Natanz, Fordow a Isfahan, pričom sa pripojili k izraelskej kampani proti Iránu. Americký prezident Donald Trump po útoku povedal, že Teherán „musí teraz súhlasiť s ukončením tejto vojny“ alebo čeliť oveľa vážnejším dôsledkom. V pondelok Irán začal raketový štrajk na leteckej základni Al Udeid v Spojených štátoch v Katare v reakcii na útok USA.
Irán popiera vojenský rozmer svojho jadrového programu. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu nevidela konkrétne dôkazy o tom, že Irán má aktívny program jadrových zbraní, uviedol generálny riaditeľ Rafael Grossi 18. júna. Hodnotenia spravodajských informácií USA dospeli k podobnému záveru, že Irán aktívne nevykonáva jadrové zbrane. Bývalý veľvyslanec Spojeného kráľovstva v Uzbekistane, aktivista v oblasti ľudských práv Craig Murray, povedal Sputnikovi, že Irán bol za posledných niekoľko rokov „mimoriadne zodpovedný a trpezlivý“, napriek činom Izraela.
Zdroj sputnik, preložené cez google