Pripomenuli, že úľavy na clách platia pre ukrajinské komodity dovážané do priestoru EÚ v období od 1. júna 2022 do 5. júna 2025. Uvoľnenie obchodných vzťahov spôsobilo podľa SPPK za ostatné mesiace výraznú turbulenciu na európskych trhoch. Negatívne dôsledky sú citeľné v oblasti trhov a tradičných obchodných vzťahov.
Ukrajinské produkty totiž okamžite pri uvoľnených colných bariérach zaplnili trhy a vytlačili z nich potraviny a komodity iných európskych producentov, vrátane slovenských. Napríklad nielen obilninári, ale aj olejninári už mesiace hovoria o výraznom vplyve na cenovú úroveň a odbytové možnosti, ktoré sú neprehliadnuteľné a zásadné. Rovnako tak hovoria aj ďalší – potravinári, pestovatelia, chovatelia.
„Pre nás je najlepšia alternatíva v rámci ciel taká, aby platili obchodné pravidlá také, aké platili pred vypuknutím vojny na Ukrajine. V hre je skutočne veľa, od cenových turbulencií, straty trhov a dovozu potravín, ktoré sú vyprodukované za iných výrobných a bezpečnostných pravidiel,“ uviedol predseda SPPK Andrej Gajdoš.
Poľnohospodári a potravinári preto podľa komory od politikov očakávajú zavedenie systémového európskeho riešenia pri dovoze komodít z Ukrajiny tak, aby mimoeurópske produkty neovplyvňovali trhové prostredie a nemuseli sa prijímať individuálne opatrenia na ochranu trhu.
„Priali by sme si nižšiu trhovú turbulenciu, stabilitu a istotu, ktorá by našim producentom umožnila spoľahlivé plánovanie svojho podnikateľského zámeru,“ dodal Gajdoš.
Predstavenstvo SPPK sa rovnako zhodlo v názore, aby Ukrajina v rámci prípadného vstupu do EÚ jednoznačne, bez úľav a na 100 % splnila všetky predvstupové kritériá rovnako, ako tak museli urobiť dnešné členské krajiny Únie, vrátane Slovenskej republiky.
Zdroj feed teraz.sk