„Neberte ich, nezachraňujte, pomôžete im najviac, keď ich necháte na mieste,“ vyzývajú ochranári. Každý rok v jarnom období sa podľa Správy TANAP-u opakuje v intraviláne tatranských osád tá istá situácia. Turisti či miestni obyvatelia nachádzajú zdanlivo opustené mláďatá a s dobrým úmyslom sa im snažia pomôcť, prenášajú ich, hladkajú, kŕmia, v lepšom prípade volajú na Správu TANAP-u, aby situáciu prišli zhodnotiť odborníci.
„Zvieratá privádzajú na svet mláďatá a najmä jelenia zver ich vodí až k obytným domom. Zver sem prichádza predovšetkým z dôvodu, že sa v týchto miestach cíti bezpečne. Vie, že ju neohrozujú predátori a nachádza tam dostatok chutnej potravy na trávnikoch, ktoré sú pravidelne udržiavané,“ vysvetľujú ochranári. Upozorňujú, že zvieratá nie sú hladné, keďže udržiavané trávniky im poskytujú výdatný zdroj potravy. Ľudská strava im, naopak, neprospieva, nevedia ju stráviť a môže im spôsobiť ťažkosti.
Správa TANAP-u vyzýva ľudí, aby sa nepribližovali k mláďatám a nedotýkali sa ich. „Samica má svoje mláďa len odložené. Má ho na dohľad, cíti jeho pach a presne vie, kde sa nachádza. Jelenica sa musí popásať, aby mala dostatok mlieka na pravidelné dojčenie, po mláďa sa vráti. Ak zviera vyplašíme, vystavujeme ho stresu a medzi kŕmením môže vzniknúť časová medzera, ktorá môže uškodiť matke aj mláďaťu,“ dodáva Správa TANAP-u s tým, že jelenice sú divožijúce zvieratá a v tomto období môžu byť agresívnejšie, pretože svoje mláďatá prirodzene chránia.
Ochranári tiež zdôrazňujú, že majitelia psov by mali mať v tomto období počas prechádzok svojich štvornohých miláčikov na vôdzke. Pes totiž môže na mláďa zaútočiť alebo sa sám stať obeťou jelenice. „Navyše, útok jelenice na psa môže byť nesprávne interpretovaný ako útok na človeka,“ uzatvára Správa TANAP-u.
Zdroj feed teraz.sk