Ako ďalej uviedol, na stredu (21. 5. ) s viacerými poslancami iniciovali MsZ, cieľom bolo prelomiť veto primátora Vladimíra Maňku. To sa však nepodarilo, pretože mestský parlament nebol uznášaniaschopný. Na druhý pokus sa na zastupiteľstve prezentovalo 11 poslancov, primátor neskôr povedal, že 14 sa ospravedlnilo. „Mrzí ma, že viacerí poslanci sa nezúčastnili. Odmietavý postoj mesta pri prevzatí zariadenia považujem za nepochopiteľný,“ objasnil s tým, že Zvolen nemá vlastné zariadenie pre seniorov ani ďalší konkrétny plán na jeho výstavbu. Ostatné mestá a obce v regióne podľa neho v tejto oblasti konajú.
Zvolenské zastupiteľstvo síce začiatkom mája prevzatie zariadenia podporilo, Maňka však jeho uznesenie nepodpísal. Tvrdí, že je v rozpore so zákonom a nebolo to možné. Podľa neho sa tento prípad mal riešiť osobitným zreteľom. Dodal, že keby aj poslanci veto primátora prelomili, prokurátor by ho vrátil späť, pretože to bolo nevykonateľné. Beljak pripomína, že konkrétne právne vysvetlenie doteraz nebolo. „Diskusia o správnosti uznesenia bola možná s účasťou celého odborného tímu mestského úradu. Tam však žiadna námietka nebola,“ zdôraznil poslanec s tým, že Zvolen tak definitívne prišiel o ZSS Záhonok.
Domov v súčasnosti prevádzkuje Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK), ktorý ponúkol viaceré takéto fungujúce zariadenia mestám a obciam, v ktorých sa nachádzajú. S tým, že ak o ne neprejavia záujem, osloví s ponukou neverejných poskytovateľov sociálnych služieb. Samosprávne kraje nedostávajú peniaze od štátu na zabezpečenie sociálnych služieb. Mestá však aktuálne takúto možnosť majú. „Mestu na rozdiel od BBSK by boli náklady na služby seniorom kompletne refundované zo strany ministerstva,“ poznamenal Beljak.
Zdroj feed teraz.sk